Další výrazné vítězství pro Boeing tentokrát v Indonésii

27.05.2005 - Asie & AustrálieZatímco minulý rok se zdál být spíše ve znamení letadla Airbus 320, letos je to zatím přesně obráceně. Boeing se svým typem Boeing 737 slaví opět velké úspěchy. Jenom Japan Airlines, Ryanair a leasingová společnost SALE letos dohromady pevně objednaly na 120 letadel. Včera přišlo další vítězství, neboť se největší indonéské soukromé aerolinie rozhodly dát „bulíkům“ přednost před jejich úhlavním rivalem typem Airbus 320.

Lion Air se s výrobcem předběžně dohodly na objednání až 60 letadel Boeing 737. Bude se jednat především o verze -800 a -900X. Druhá jmenovaná verze se od základní -900 odlišuje větším počtem sedaček a delším doletem, ale ještě nebyla vyvinuta. Lion Air je prvním dopravcem, který o tuto verzi projevil vážný zájem. První letadla z této objednávky by měla do flotily přijít na začátku roku 2006 a měla by postupně nahrazovat starší letadla McDonnel Douglas MD-80. Poslední se k nim připojí o pět nebo šest let později.

Lion Air v současnosti provozuje síť leteckých linek vedoucích do 22 destinací v Indonésii, ale společnost létá také do Singapuru, Kuala Lumpuru a Ho Či Minova města. V nadcházejících letech chce ale proniknout i do Austrálie, Indie nebo Číny. Právě na lety do Austrálie nebo Indie by měla být nasazována letadla verze -900X. Katalogová hodnota všech 60 letadel je 3,9 miliardy dolarů.

Štítky