Lion Air chce zrušit rekordní objednávku Boeingů 737 MAX

14.03.2019 - Asie & AustrálieIndonéská letecká společnost Lion Air plánuje po havárii etiopského letadla zrušit svou rekordní objednávku Boeingů 737 MAX a přejít na konkurenční airbusy, informoval v úterý server Bloomberg.com. Lion Air v roce 2011 objednal 201 letadel Boeing 737 MAX v celkové hodnotě 22 miliard dolarů.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Lion Air (foto: Juxlos/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Lion Air zvažoval zrušení této objednávky již po havárii svého Boeingu 737 MAX v říjnu loňského roku. Rusdi Kirana, zakladatel a spoluvlastník Lion Air, byl tehdy nespokojen s přístupem Boeingu k vyšetřování nehody letounu společnosti. Boeing totiž koncem listopadu vydal k nehodě zprávu, ve které zdůrazňoval technické problémy havarovaného letadla na předchozích letech. Vztahy společností Lion Air a Boeing se po této zprávě značně zhoršily.

Podle zdrojů Bloomberg je Rusdi Kirana po nedělní havárii letounu Ethiopian Airlines ještě více odhodlán objednávku zrušit. Lion Air podle zdrojů serveru vyhodnocuje letouny rodiny Airbus A320 s tím, že se soustředí na největší variantu Airbus A321neo.

Případné zrušení kontraktu na letouny Boeing 737 MAX by byla pro Boeing citelná ztráta. Lion je po společnostech Southwest Airlines a Flydubai třetím největším objednavatelem letadel 737 MAX. V květnu 2017 se Lion Air stal vůbec první leteckou společností na světě, která začala letouny Boeing 737 MAX provozovat. V současnosti Lion Air má ve své flotile deset letadel Boeing 737 MAX 8, další tři stroje létají u Thai Lion Air.

Témata