Letouny Embraer pro Aeroflot za Suchoje?

19.10.2004 - EvropaRuské noviny Kommersant nedávno informovaly o možnosti uskutečnění významného obchodu mezi Brazílií a Ruskem a částečně také Čínou. Jeho předmětem by mělo být 12 bojových letounů Suchoj-35, které by obdrželo brazilské vojenské letectvo výměnou za 50 regionálních letadel Embraer 170 a Embraer 190. Obě strany mají podle deníku na kontraktu takový zájem, že pravděpodobnost jeho uskutečnění je velmi vysoká. Kromě probíhajících dodávek letadel Suchoj-30MKK do Číny nemá Rusko žádné další objednávky na stíhací letouny. Uzavření dohody s Brazílií by znamenalo pokračování ve výrobě i po roce 2006. Rusko je podle všeho v případě uzavření smlouvy ochotno vypracovat servisní a výcvikový program jak pro létající tak technický personál. Po zahrnutí částečných úprav letounů Suchoj tak, aby splňovaly všechny brazilské požadavky, by byla celková cena porovnatelná s cenou 50 regionálních letadel Embraer.

Podle Kommersantu by konečná montáž probíhala v licenčním závodě společnosti Embraer v čínském Harbinu, kam by byly komponenty dováženy především z Brazílie, ale také nově i z Ruska. Letadla by po zalétání byla dodána Aeroflotu. Projekt údajně bezvýhradně podporuje mimo jiných ruský ministr obrany a exportní agentura Rosoboronexport.

Aeroflot vypsal soutěž na dodání 50 regionálních letadel v červenci. Od 15. října má společnost na stole nabídku na Antonov An-148 od Antonov Design Bureau, Tu-334 od Proekt 3000, CRJ700CRJ900 od kanadského výrobce Bombardier a ERJ170 a ERJ190 od brazilského Embraeru. V případě uzavření smlouvy mezi Brazílií a Ruskem by ostatní výrobci ztratily jakoukoliv naději na vítězství v tendru. To by poškodilo především typ An-148, který slavnostně vyroloval z tovární haly minulý pátek. Jeho další vývoj z velké míry závisí právě na případných dodávkách Aeroflotu.

Více bude veřejnosti známo pravděpodobně již příští měsíc. Celá věc bude zcela jistě předmětem rozhovorů mezi hlavami obou zainteresovaných států při oficiální návštěvě Vladimíra Putina v Brazílii.

Témata