Leteckým společnostem dochází peníze a doufají ve státní podporu

20.03.2020 - EvropaPodle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) dochází v letectví k nejtěžší krizi za celou dobu historie civilního letectví. Na celém světě došlo k zákazům cestování, masivnímu rušení spojů. Poptávka po osobní letecké dopravě klesla téměř na nulu. Bez větších změn fungují jen cargo lety.

Alexandre de Juniac, současný šéf IATA (foto: IATA)

Podle Alexandre de Juniaca, šéfa IATA, dochází leteckým společnostem peníze a to i přes mnohdy drastické úspory. Proto Juniac vyzývá vlády ke státní podpoře leteckým společnostem, kterou celosvětově odhaduje na 150-200 miliard dolarů. Bez finančních injekcí prý nebude možné do budoucna udržet základní letecký provoz.

Podle IATA nemá většina leteckých společností více financí než na příští tři měsíce, poté budou mnohé platebně neschopné. Navíc se v posledních letech podařilo jen malé skupině asi 30 aerolinií navýšit ziskovost, naprostá většina ostatních společnosti měla již před krizí způsobenou koronavirem různě závažné finanční problémy.

Kromě leteckých společností žádají o státní podporu rovněž výrobci letadel Airbus i Boeing a jejich dodavatelé. U obou výrobců je však pikantní to, že ještě před několika týdny vyplatili svým akcionářům dividendy, například naposledy Boeing 6. března 2020 vyplatil 8,22 dolarů každému majiteli akcie, jejíž hodnota ovšem klesla z maxim okolo 400 USD (v době před uzemněním letadel 737 MAX) na dnešních cca 90 dolarů. Otázkou tak je, zda opět nedochází na známé klišé "too big to fail" firmy, které zní "kapitalizovat zisky a socializovat ztráty".

Štítky