IATA předpovídá pro rok 2007 zisk 3,8 miliardy dolarů

05.04.2007 - USA & KanadaGlobální organizace sdružující letecké společnosti IATA upravila svou předpověď celkového finančního výsledku svých členů pro rok 2007. Aerolinie podle tohoto odhadu vykáží zisk 3,8 miliardy dolarů. Největší podíl na tom budou mít evropští a asijští dopravci, kteří by měly vykázat zisk ve výši 2,4 respektive 1,7 miliardy. Američtí kolegové budou tento rok stále ve ztrátě 600 miliónů. Pokud by ale nebyl brán ohled na jejich restrukturalizační náklady dostaly by se již letos také do zisku a to ve výši 4,4 miliardy dolarů. Tržby by se v letošním roce měly zvýšit o více než pět procent na 469 miliard.

Tato čísla byla zveřejněna při příležitosti konání APAMA konference v Singapuru. Generální ředitel IATA Gionvanni Bisignani zde zdůraznil rostoucí význam Asie v letecké dopravě, která zanedlouho překoná Evropu i USA. S vůdčí rolí v letecké dopravě je ale podle Bisignaniho důležité přijmout také příslušnou odpovědnost. Region by se měl podle něj zaměřit především na oblasti technologie, problematiky životního prostředí a zavedení společného postupu v rámci různých oblastí.

Zajímavé je, že podle informací IATA je například Čína v oblasti zavádění elektronických letenek mnohem dále než Asie jako celek. Zatímco asijský průměr je díky zemím jako Malajsie a Japonsko pouze na 68 %, v Číně je plných 95 % letenek vydáno v elektronické podobě. Na úrovni 68 % je přitom i Afrika. Giovanni Bisignani také asijským zemím doporučil společný postup v rámci bezpečnosti nebo liberalizace letecké dopravy.

Štítky