IATA: alarmující statistiky za měsíc leden

20.03.2009 - Česká republikaMezinárodní organizace sdružující rozhodující část leteckých společností IATA oznámila přepravní statistiky za měsíc leden. Ty plně odhalují probíhající ekonomickou krizi, která negativně ovlivňuje poptávku po letecké dopravě. V globálním měřítku poklesla letecká doprava o plných 5,6 procenta. Aerolinie nestačily tento pokles kompenzovat redukcí kapacit, což zapříčinilo pokles průměrného využití letadel na 72,8 procenta. Mnohem horší situace nastala v oblasti nákladní dopravy. Pokles výkonů o 23,2 procenta označila IATA za kolaps.

V Asii došlo s výjimkou Středního Východu k poklesu dopravy o 8,4 procenta. V prosinci roku 2008 činil tento pokles téměř plných deset procent. Aerolinie na propad v poptávce reagovaly omezením nabízené kapacity o 4,3 procenta. V Severní Americe byla zaznamenána kontrakce 6,2 procenta. Velmi špatně si vedly především transpacifické linky. V Evropě se počet využitých osobokilometrů v meziročním srovnání propadl o 5,7 procenta. Vzhledem k nejdůležitějším evropským ekonomikám, které směřují nebo již jsou v recesi, není vyloučeno další zhoršení. Africký kontinent si s poklesem o dvě procenta oproti prosinci minulého roku výrazně polepšil. Jižní Amerika vykázala nejmenší propad o 1,4 procenta. Jediným regionem, kde i nadále letecká doprava expanduje, je Střední Východ (+ 3,1 %).

Prezident IATA Giovanni Bisignani apeloval na jednotlivé státy, aby se v současné době vyhnuly dalšímu zatěžování leteckých společností daněmi. V roce 2008 zaplatily členské letecké společnosti na daních o téměř sedm miliard dolarů navíc. Kritizováno bylo zvyšování britského poplatku Air Passenger Duty a zavádějící nizozemské odletové taxy. Vznesen byl i druhý oficiální požadavek, který se týká dalšího postupu v odstraňování komerčních bariér. Ten by měl být na základě nynějšího stavu ekonomiky spíše urychlen tak, aby došlo k normalizaci celého odvětví.

Štítky