IATA kvůli koronaviru změnila prognózu letošní poptávky po letecké dopravě

23.02.2020 - USA & KanadaV pátek změnila IATA svou dřívější prognózu poptávky po osobní letecké dopravě v letošním roce z původního růstu ve výši 4,8 % na pokles o 0,6 %. Důvodem jsou podle IATA obavy z šíření koronaviru, kdy organizace očekává ztrátu tržeb leteckých společností ve výši téměř 30 miliard dolarů. Poptávka v asijsko-pacifickém regionu, který je nejvíce zasažen epidemií koronaviru, by měla letos klesnout o 8,2 % oproti původně předpokládanému růstu o 4,8 %. To bude znamenat ztrátu tržeb pro aerolinie v tomto regionu ve výši 27,8 miliard dolarů, přičemž pro čínský vnitrostátní trh je ztráta odhadována na 12,8 miliard dolarů.

(ilustrační foto: Pixabay)

Prognóza IATA odhaduje ztráty dopravců mimo asijsko-pacifický region na 1,5 miliardy dolarů. Evropské aerolinky prozatím uzemnily letadla na linkách do Číny a sčítají ztráty.

Odhady dopadů koronaviru vycházejí ze zkušeností s dopadem onemocnění SARS v roce 2003. Tehdy došlo u leteckých společností v asijsko-pacifickém regionu během šesti měsíců k prudkému poklesu, po kterém následovalo přibližně stejně dlouhé zotavení.

Dodejme, že po prohlášení IATA došlo navíc ke třem neočekávaným explozím nákazy koronaviru, a to v Jižní Koreji, Iránu a severní Itálii. Je tak možné, že páteční IATA odhad snížení poptávky po osobní letecké dopravě v roce 2020 nebude ještě konečný a koronavirus a strach z jeho šíření se stane onou pověstnou ekonomickou černou labutí roku 2020.

Štítky