Itálie podepsala dohodu s Lufthansou o záměru vstoupit do ITA Airways

27.01.2023 - EvropaLufthansa podepsala s italským ministerstvem financí dohodu o záměru vstoupit do letecké společnosti ITA Airways. Podle ministerstva znamená podpis dohody zahájení exkluzivních jednání s Lufthansou o vstupu do italského národního leteckého dopravce.

Podepsaná dohoda podle německé agentury DPA neobsahuje konkrétní částku, kterou Lufthansa zaplatí za italského dopravce. Podle dříve zveřejněných informací má Lufthansa zpočátku zájem získat menšinový podíl v ITA Airways. Zároveň si chce zajistit formou opce možnost získat zbývající akcie.

Airbus A330-200 italské národní letecké společnosti ITA Airways (foto: Khoshhat/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Obě strany si vyhradily na exkluzivní jednání o vstupu do ITA Airways 60 pracovních dnů. Dohody by tak mohlo být dosaženo v průběhu dubna. Během jednání by se měly upřesnit výše podílu, který Lufthansa získá a jakou částku za něj zaplatí. Dalším předmětem bude požadovaný rozvoj italského dopravce. Italská vláda například požaduje posílení hubu společnosti na římském letišti Fiumicino a rozšíření dálkových letů společnosti.

Podle německého tisku má Lufthansa zájem o 40% podíl, za který by zaplatila 200-300 milionů eur. Samotný vstup Lufthansy by proběhl formou navýšení kapitálu ITA Airways. Italská vláda věří, že se dohodu nakonec podaří uzavřít.

Lufthansa se dlouhá desetiletí snaží posílit svůj vliv na italském trhu. V roce 1999 kapitálově vstoupila do regionální aerolinie Air Dolomiti, kterou pak v roce 2003 zcela ovládla a učinila z ní součást Lufthansa Group. Air Dolomiti zajišťuje lety z několika severoitalských měst do Mnichova a Frankfurtu. V roce 2008 pak německý dopravce založil pobočku Lufthansa Italia, která létala z milánského letiště Malpensa na domácích a evropských linkách. Po dvou letech však byly lety této italské aerolinie ukončeny.

Témata