Islandský startup Play získal licenci a oznámil první destinaci

17.05.2021 - Evropa



Nová islandská letecká společnost Play získala minulý týden od islandského dopravního úřadu ICETRA osvědčení leteckého provozovatele (AOC). Aerolinie rovněž zaregistrovala první letoun do islandského leteckého rejstříku. Jedná se o první Airbus A321neo pronajatý od leasingové společnosti Air Lease Corp., který ponese registraci TF-AEW.

Převzetí prvního Airbusu A321neo v americkém Houstonu. Na snímku Andri Geir Eyjólfsson, ředitel technického oddělení Play spolu s piloty Halldórem Guðfinnssonem a Friðrikem Ottesenem (foto: Play)

Letecký server Simple Flying uvedl, že je šéf společnosti Birgir Jónsson informoval o první destinaci, do které bude Play létat. Tou se má stát od 24. června londýnské letiště Stansted. „Je to nízkonákladové letiště, které v minulosti dobře fungovalo. Islandští cestující ho znají, a to funguje dobře,” uvedl Jónsson pro server. Prodej letenek má být zahájen ještě tento měsíc.

Celkem si Play dříve pronajal u Air Lease Corp. tři letouny A321neo. V průběhu července má společnost převzít další dva pronajaté letouny. Stroje mají létat v konfiguraci pro 200 cestujících, přestože kapacita tohoto typu je až 220 míst.

Play - Airbus A321neo (foto: Play)

Novou leteckou společnost Play založily v roce 2019 dva bývalí manažeři low-cost aerolinie Wow Air spolu s s irským investičním fondem Avianta Capital, který získal 75% podíl. Původní plán počítal se zahájením pravidelných letů vloni v květnu. Kvůli pandemii koronaviru byl start odložen na letošní rok. Letos v dubnu se společnosti podařilo získat úpisem nových akcií kapitál ve výši 40 milionů dolarů. Na žádost investorů se stal šéfem Play bývalý ředitel Wow Air Birgir Jónsson.

Témata