Irán chce objednat až 127 letadel včetně A380 a A350

24.01.2016 - Asie & AustrálieKonec mezinárodních sankcí vůči Iránu přinese Airbusu brzy velkou objednávku. Iránský ministr dopravy Abbas Achundi v neděli uvedl, že Irán objedná 114 letadel Airbus. Jeho náměstek Asghar Fachrieh Kaschan mluvil dokonce o kontraktu až na 127 letadel. Podle vyjádření Kaschana pro agenturu Reuters se Irán zajímá o objednávku osmi letadel Airbus A380, 16 Airbus A350 stejně jako o letouny A320 a A330.

Iran Air - Airbus A300-600
22 let starý Airbus A300-600 patří ve flotile Iran Air k mladším letadlům (foto: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons - Public Domain)

Dohoda mezi společnostmi Iran Air a Airbus má být podle iránského ministra dopravy uzavřena již tuto středu v Paříži během návštěvy iránského prezidenta Hassana Rúháního ve Francii. První objednaný letoun by měl Airbus dodat již letos v březnu. Případná dodávka letadel A380 do Iránu by byla pro Airbus velmi důležitá, poněvadž v loňském roce nezískal pro tento typ žádnou objednávku. V případě potvrzení objednávky by mohl být první A380 dodán do Iránu v roce 2019.

Flotily iránských leteckých společností jsou zastaralé kvůli mezinárodním sankcím, které se týkaly nejenom dodávek letadel, ale i náhradních dílů. Odhaduje se, že Irán bude muset v rámci modernizace civilního leteckého sektoru v příštích třech letech zakoupit 400 dálkových a střednětraťových letadel a 100 regionálních letadel. Podle dřívějších zpráv má Irán zájem i o zakoupení zhruba stovky letadel od Boeingu.

Zájem Iránů se neorientuje jen na dva hlavní světové výrobce letadel. Země vyjednává s dalšími menšími výrobci, jako jsou Suchoj, Bombardier a Mitsubishi. Vedle nákupu letadel se očekávají rovněž velké investice do modernizace iránských letišť.

Témata