Při havárii vrtulníku zahynul iránský prezident

20.05.2024 11:19 - Asie & AustrálieV neděli odpoledne havaroval na severozápadě Iránu vrtulník s iránským prezidentem Ebráhím Raísím, ministrem zahraničních věcí Hosejnem Amírabdolláhjánem a dalšími členy doprovodu. Prezident se vracel z otevření přehrady na řece Aras na hranici Ázerbajdžánem, kde se také setkal s ázerbajdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Iránský prezident cestoval na palubě vrtulníku Bell 212 iránského vojenského letectva doprovázený dalšími dvěma vrtulníky. Stroje se při přeletu horské oblasti dostaly do husté mlhy. Podle prvních zpráv agentur jeden vrtulník z konvoje „tvrdě přistál“ na neznámém místě, zbylé dva vrtulníky později bezpečně přistály.

Okamžitě se rozběhla pátrací a záchranná akce. Turecko poskytlo bezpilotní letoun Bayraktar vybavený termovizí, který pomohl lokalizovat místo havárie vrtulníku. Dnes po 5 hodině ranní zpravodajské agentury vydaly zprávu, že záchranné týmy v horském terénu nalezly trosky vrtulníku.

Všech devět osob na palubě včetně iránského prezidenta a ministra zahraničních věcí zahynulo. Na palubě byl dále guvernér iránské provincie Východní Ázerbájdžán, nejvyšší imám této oblasti, piloti a členové ochranky. Záchranáři vyzvedli tělo prezidenta a dalších obětí havárie a v tuto chvíli je přepřavují do města Tabríz, které je centrem provincie Východní Ázerbájdžán. V reakci na havárii vyhlásil Irán pětidenní státní smutek.

Témata