Irán se zajímá o koupi 50 letadel Embraer

28.02.2016 - Asie & AustrálieIrán zahájil jednání o koupi 50 letadel s brazilským výrobcem Embraer. Podle agentury Reuters to uvedl poradce brazilské prezidentky, který je informován o průběhu jednání. Společnost Embraer potvrdila, že zahájila jednání s iránskými leteckými společnost. Podle Embraeru jsou však jednání zatím v rané fázi. Iránská tisková agentura Tasnim přinesla zprávu, že s Embraerem přímo jedná letecká společnost Zagros Air.

Embraer E-170 a E-190
(ilustrační foto: Embraer)

Jednání o možném prodeji letadel do Iránu začala v říjnu loňského roku, kdy do Iránu zavítala obchodní delegace vedená brazilským ministrem obchodu Armandem Monteirem. Kontrakt na letouny Embraer by mohla doprovázet dohoda o dodávce taxi vozů, autobusů a nákladních automobilů brazilské výroby.

Potenciál iránského trhu je obrovský. Kvůli mezinárodním sankcím, které se týkaly nejenom dodávek letadel, ale i náhradních dílu, jsou flotily iránských leteckých společností zastaralé. Odhady uvádějí, že Irán bude muset v příštích letech zakoupit 500 dopravních letadel. Krátce po zrušení mezinárodních sankcí uzavřel Irán letos v lednu s evropským výrobcem Airbus kontrakt na dodávku 118 letadel včetně typů A350 a A380. Následovala objednávka u ATR Aircraft až na 40 vrtulových letadel ATR.

Štítky