Gulf Air nabídne tři destinace v Iráku

11.08.2009 - Asie & AustrálieGulf AirBahrajnská společnost Gulf Air oznámila zahájení pravidelných letů do Iráku. Jako první bude otevřena linka do Bagdádu. Do iráckého hlavního města bude společnost létat pětkrát týdně letouny Airbus A320. Gulf Air počítá později s denní frekvencí na tomto spoji. Koncem září by společnost chtěla zahájit lety do dalších dvou iráckých destinací, Erbilu na severu země a Nadžafu, významného poutního města ležícího přibližně 160 km jižně od Bagdádu.

Gulf Air jsou první leteckou společností ze zemí Perského zálivu, která bude do Iráku létat. Letecké spojení Iráku se zahraničím se po ukončení válečného konfliktu a zrušení embarga obnovuje jen velmi pozvolna. Zprvu se aerolinie orientovaly na Erbil, který leží v iráckém Kurdistánu a kde byla lepší bezpečnostní situace než v Bagdádu a na jihu země. Jednou z prvních evropských společností, jež začaly do Erbilu létat byly Austrian Airlines (více zde). Spojení Bagdádu se světem je nyní jednak v rukou místních Iraqi Airways, které obnovily spojení s blízkými arabskými zeměmi, jednak často poměrně neznamých zahraničních společností (Cham Wings Airlines, Flying Carpet, Gryphon Airlines apod.). Výjimku tvoří Royal Jordanian, Turkish Airlines, Mahan Air a nově také Gulf Air.

Představitelé Iráku dále tento víkend vyjednaly novou bilaterální leteckou dohodu s Pákistánem dovolující až 14 letů týdně mezi oběma zeměmi. Ke společnostem oprávněným provozovat budoucí spoje mezi těmito zeměmi patří Iraqi Airways, Air Blue, PIA a Air Shaheen International. Rozšířen bude počet možných párů měst. Jmenované společnosti budou moci létat do pěti cílů v každé zemi. Doposud byl provoz komerčních linek omezen pouze na lety do hlavního města Bagdádu.

Témata