Flynas závazně objednal Airbusy A321XLR

21.11.2019 - Asie & AustrálieSaúdskoarabská nízkonákladová aerolinie Flynas finalizovala na dubajském aerosalonu objednávku na deset letadel Airbus A321XLR. Společnost uzavřela memorandum o koupi těchto strojů letos v červnu v Paříži. Hodnota kontraktu dosahuje podle ceníku výrobce výše 1,42 miliardy dolarů.

Vizualizace Airbusu A321XLR v barvách Flynas (foto: Airbus)

Dodávka objednaných Airbusů A321XLR bude zahájena v roce 2025. Nové letouny umožní společnosti zahájit lety do vzdálenějších destinací s dobou letu osm devět hodin. Šéf Flynas Bandar Almohanna zmínil, že společnost by toto letadlo převzala hned, pokud by bylo k dispozici.

Očekává se, že uvolnění striktního vízového režimu výrazně podpoří cestování do Saúdské Arábie. Země dosud vydávala cizincům víza jen na obchodní a poutní cesty a dále na návštěvu příbuzných. Na poutní cesty platily vzhledem k vysokému zájmu pro jednotlivé země kvóty. V rámci programu Vision 2030 plánuje Saúdská Arábie, že se počet přijíždějících poutníků zvýší oproti současnému stavu až na čtyřnásobek.

Kontrakt na letouny Airbus A321XLR za Flynas podepsal šéf společnosti Bandar Almohanna, za Airbus pak obchodní ředitel Christian Scherer (foto: Flynas)

Flynas zahájil provoz v roce 2007 pod názvem Nasair jako první nízkonákladová aerolinie v Saúdské Arábii. Současný název nese společnost od roku 2013. Flynas se dosud soustředil spíše na vnitrostátní lety po Saúdské Arábii.

Mezinárodní linky směřují zejména do destinací na Blízkém východě, společnost rovněž létá do Alžírska, Súdánu, Nigérie, Pákistánu, Indie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Turecka. V letošním roce Flynas obnovil sezónní linku do Vídně a začal létat do Sarajeva.

V současnosti Flynas provozuje 28 letadel Airbus A320 a čtyři A321neo. První A320neo společnost zařadila do své flotily v listopadu loňského roku. V loňském roce aerolinie přepravila celkem 6,6 milionů cestujících.

Témata