Saúdskoarabský low-cost flynas zahájil lety do Prahy

29.04.2022 - Česká republikaOd dnešního dopoledne má Letiště Václava Havla Praha nového pravidelného dopravce. Letoun Airbus A320neo nízkonákladové aerolinie flynas dosedl v 10:33 na ranvej pražského letiště a zahájil tak lety na nové sezónní lince mezi Prahou a Rijádem v Saúdské Arábii.

Přistání zahajovacího letu flynas na pražském ruzyňském letišti (foto: Letiště Praha)

Nové spojení bude provozováno třikrát týdně s letouny A320neo pro 174 cestujících ve dvou třídách. Podle rezervačního systému flynas jsou lety plánovány zatím do 30. září 2022. Odlety z Prahy budou vždy ve středu, v pátek a v neděli v 11:35 s příletem do Rijádu v 18:30. V opačném směru bude linka z mezinárodního letiště Krále Chálída v Rijádu odlétat ve stejné dny v 5:25 a v Praze přistávat v 10:45. Lety flynas bude v Praze odbavovat handlingová společnost Menzies. Jednosměrné letenky z Prahy s malým příručním zavazadlem jsou k dispozici od 911 saúdských rijálů (5645 korun), zpáteční letenky pak od 2207 rijálů (13680 korun).

Saúdskoarabský letoun byl přivítán tradiční vodní slavobránou (foto: Centaureax)

Díky nové lince má Praha opět pravidelné letecké spojení s Rijádem. Naposledy létaly do tohoto saúdskoarabského města před čtyřmi roky ČSA. Tato středně dlouhá linka (Letiště Praha hovoří o spojení jako o dálkové lince) rozšiřuje nabídku letů do zemí Blízkého východu. V současnosti má Praha pravidelné spojení s Egyptem, Izraelem, Spojenými arabskými emiráty, Katarem a Ománem (v porovnání s loňským létem chybí linka Jordánska).

(foto: Centaureax)

Předpokládá se, že linku flynas budou využívat zejména cestující ze Saúdské Arábie. Spojení má silný potenciál pro posílení příjezdového cestovního ruchu z této arabské země. Jedná se o segment turistů, kteří v České republice mohou strávit delší dobu, přičemž pobývají nejen v Praze, ale také v regionech, zejména v lázeňských městech. Nicméně přímé lety do Rijádu mohou samozřejmě využít i čeští cestující. Saúdská Arábie totiž od roku 2019 vydává turistická víza bez nutnosti mít místního ručitele.

Flynas vyslal na zahajovací let do Prahy letoun v livery "Year Of Arabic Calligraphy" (foto: Centaureax)

Společnost flynas vznikla v roce 2007 jako Nas Air. Jednalo se tehdy o první nízkonákladovou aerolinii v Saúdské Arábii. V témže roce byl zahájen provoz se dvěma Airbusy A320, které létaly na vnitrostátních linkách. V roce 2013 došlo ke změně názvu aerolinie na flynas. V současnosti má společnost ve své flotile 39 letadel Airbus A320, A320neo a A330. V roce 2019 objednala na pařížském aerosalonu také deset letadel Airbus A321XLR. V budoucnu se má počet provozovaných letadel přiblížit ke stovce. Aktuálně má společnost v nabídce přes 40 destinací v Saúdské Arábii, v zemích Blízkého východu, v Evropě a Indickém subkontinentu.

(foto: Centaureax)

Témata