Flynas jedná o objednávce až stovky letadel

28.04.2016 - Asie & AustrálieSaúdskorabská nízkonákladová letecká aerolinie Flynas plánuje v příštích letech výrazné rozšíření flotily. Podle vyjádření CEO společnosti Paula Byrna pro média jedná Flynas s výrobci Airbus a Boeing o objednávce až stovky letadel. Aerolinie oslovila oba hlavní výrobce letadel s žádostí o předložení nabídek na dodávku 60 letadel s opcí na dalších 40 strojů. Flynas zvažuje především střednětraťové modely Airbus A320neo a Boeing 737 Max. Z vyjádření šéfa Flynas vyplývá, že z výběru vypadl Bombardier s původně zvažovaným typem CS300. Přitom ještě v lednu letošního roku byl podle tehdejšího rozhovoru Paula Byrna kanadský výrobce ve hře. Výběr dodavatele nových letadel by měl být rozhodnut do začátku Ramadánu, tedy začátku června.

Flynas - Airbus A320
Flynas - mapa linek (foto: Konstantin von Wedelstaedt - GFDL 1.2)

Flynas vznikl v roce 2007 jako Nas Air, v témže roce společnost zahájila pravidelný provoz. Současný název aerolinie používá od roku 2013. Flynas se zaměřují především na vnitrostátní linky, jež tvoří 65-70 procent letů. Společnost má základny na letištích v Džiddě a v Rijádu, ze kterých létá do 29 destinací v Saúdské Arábii. Představitelé společnosti si v minulosti v médiích několikrát postěžovali na neférové výhody na domácích spojích pro státní aerolinie Saudia. Výhrady se týkaly zejména cenových stropů na vnitrostátních linkách, které způsobují, že některé spoje jsou neprofitabilní a velmi výhodných cen leteckého paliva pro Saudii.

Flynas - mapa linek
Flynas - mapa linek (zdroj: © Flynas.com)

Nejvýznamnějším zahraničním trhem je Egypt, kde Flynas obsluhuje hned sedm destinací. Dále společnost létá do Turecka, Jordánská, Súdánu, Kuvajtu, Bahrajnu a Spojených arabských emirátu. V minulosti se Flynas pokoušel o dálkové linky, když v březnu 2014 s pronajatým letounem Airbus A330 zahájil lety z Džiddy do Manchesteru a od července 2014 z Rijádu na londýnské letiště Gatwick. V té době Flynas plánoval dálkové linky na Filipíny, do Číny, Nigérie, Jihoafrické republiky a také do USA. Po několika měsících provozu však byly linky do Velké Británie zastaveny a plán na rozvoj dálkových linek zrušen.

flynas - Airbus A330
Pronajatý Airbus A330, se kterým společnost Flynas létala na dálkových linkách (foto: Flynas)

Flynas provozuje aktuálně flotilu 26 letadel Airbus A320. Přestože se jedná o low-cost aerolinii na palubách letadel je k dispozici business class. V loňském roce Flynas přepravily okolo 5,5 milionů cestujících a hospodaření společnosti poprvé od založení skončilo v zisku.

Témata