Cestující se postavili únoscům

13.09.2001 - USA & KanadaNa palubě uneseného letadla Boeing 757-200 společnosti United Airlines (let č. UA 93) se možná několik cestujících postavilo únoscům na odpor. Vyplývá to z telefonického rozhovoru jednoho z cestujících, Jeremy Glicka, který zavolal mobilním telefonem z toalety letadla své ženě, které řekl, že několik cestujících se hodlá postavit na odpor teroristům a překazit jim jejich plány. Sám Glick si byl vědom, že to může znamenat smrt všech lidí na palubě letadla a proto se naposledy rozloučil se svoji ženou a poprosil ji ať se stará o jejich tříměsíční holčičku. Z hovoru dále vyplývá, že na palubě letadla byly tři muži pocházející z Blízkého východu, kteří byli vyzbrojeni noži a krabicí, která údajně obsahovala bombu.

United Airlines - Boeing 757
Starší snímek letounu Boeingu 757 United Airlines, který havaroval v úterý na pennsylvánském venkově. (Foto: Ben Wang).

Podle pennsylvánského kongresmena za Demokratickou stranu Johna Murthona kdosi zabránil tomu, aby letadlo zasáhlo obydlenou oblast. Federální úřad vyšetřování (FBI) odmítl tyto spekulace komentovat. Podle některých amerických představitelů tento letoun mířil na víkendové sídlo amerického prezidenta v Camp Davidu.

Unesené letadlo letělo na pravidelné lince z Newarku do San Francisca. Nad Clevelandem se letadlo otočilo o 180 stupňů a zamířilo na Washington D.C. Podle dispečerů letadlo podnikalo neobvyklé manévry, často měnilo směr. Očitý svědek vypověděl, že letadlo letělo nízko a kymácelo se ze strany na stranu. Krátce na to se letoun zřítil na opuštěné pláni v Pennsylvánii.

Štítky