Brusel odsouhlasil státní pomoc pro airBaltic

05.07.2020 - EvropaEvropská komise (EK) schválila pomoc lotyšského státu ve výši 250 milionů eur letecké společnosti airBaltic. Podpora byla odsouhlasena v rámci dočasného rámce pro státní podpory firmám zasaženým pandemií onemocnění covid-19.

AirBaltic- Airbus A220-300 (foto: airBaltic)

Státní pomoc má proběhnout formou navýšení základního jmění společnosti, čímž se podíl státu zvýší ze současných 80,05 % na více než 96 %. Navýšení kapitálu má proběhnout ve třech krocích. Lotyšsko již v průběhu dubna navýšilo základní jmění airBaltic o 36 milionů eur.

Podle zprávy EK hraje airBaltic důležitou roli v lotyšském hospodářství a významně rovněž přispívá k zahraničnímu obchodu země. Podle EK utrpěla aerolinie kvůli omezením cestování ve 2. čtvrtletí značné ztráty. Důsledkem je, že airBaltic v současnosti čelí riziku nedodržení finančních závazků a insolvenci.

Finanční pomoc má umožnit realizaci záchranného plánu, který předpokládá snížení nákladů a počtu zaměstnanců a rovněž unifikaci flotily na typ Airbus A220-300.
Dokud nedojde ke splacení 75% rekapitalizace má společnost zakázáno vyplácet dividendy a bonusy managementu. AirBaltic rovněž nesmí získat podíl v jiné letecké společnosti vyšší než 10 %. Aerolinie dále je povinná zveřejňovat informace o využití státní podpory.

Rozhodnutí EK přivítal lotyšský ministr dopravy Talis Linkaits, který uvedl, že airbaltic je základním kamenem odvětví letecké dopravy v Pobaltí. Podle ministra rozhodnutí potvrzuje, že lotyšská vláda zvolila vhodné prostředky pro podporu aerolinie.

Společnost airBaltic pozastavila pravidelné lety kvůli pandemii covid-19 všechny 17. března 2020. K obnovení provozu došlo koncem května, když obnovila lety z Rigy do Vilniusu a Tallinnu. Návrat do Prahy plánuje airBaltic na 27. července 2020. Lety mezi Prahou a Rigou bude společnost provozovat pětkrát týdně letounem Airbus A220-300.

Témata