Brněnské letiště odbavilo vloni přes 470 tisíc cestujících

23.01.2018 - Česká republikaMezinárodní letiště Brno-Tuřany zveřejnilo přepravní výsledky za rok 2017. V loňském roce prošlo branami letiště přes 470 tisíc pasažérů. V porovnání s rokem 2015 letišti přibylo 52,5 tisíce cestujících a zaznamenalo tak meziroční růst přes 12 procent.


Odletová hala brněnského letiště Tuřany (foto: Letiště Brno)

Zvýšila se především poptávka po letech do prázdninových destinací. V letní sezóně prošlo letištěm přes 260 tisíc cestujících. Téměř 100 tisíc z nich využilo letů do/z Řecka, zhruba polovina cestovala do/z Bulharska a 30 tisíc turistů obsadilo lety do/z Egypta. Dalšími cíli těchto letů bylo Turecko, Španělsko a Tunis. Přes 93 procent cestujících do prázdninových destinací přepravila letecká společnost Travel Service. Další lety zajistily společnosti Tunisair a Tailwind Airlines.


Letoun Boeing 737-800 startuje z brněského letiště (foto: MarekV/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Jako úspěšný hodnotí brněnské letiště také oblast pravidelné letecké dopravy. V loňském roce rostl zájem o lety mezi Brnem a Mnichovem, které provozuje britská společnost BMI Regional. Na této lince cestovalo vloni zhruba 19 tisíc cestujících, což znamená meziroční nárůst o 62 procent. Stejně jako v předchozích letech byl vloni největší zájem o lety do Londýna. Letecká společnost Ryanair přepravila na lince na londýnské letiště Stansted přibližně 108 tisíc cestujících. Linkou společnosti Wizz Air cestovalo na letiště Luton 48 tisíc pasažérů.

V roce 2017 zaznamenalo letiště rekordních 44 tisíc pohybů, tj. vzletů a přistání. Co se týče nákladu, letiště odbavilo 3700 tun nákladu, což je nejhorší výsledek za posledních deset let.

Pro letošní rok má letiště optimistické odhady, přestože došlo k ukončení pravidelných letů nízkonákladové společnosti Wizz Air. Připravuje se totiž zásadní rozšíření nabídky pravidelných spojení z Brna o pět celoročně provozovaných linek a dvě sezónní spojení, jež nabídne společnost Blue Air Moravia. Plánovány jsou tak linky do Barcelony, Bruselu, Lvova, Milána a Říma a dále sezónní spoje do Splitu a Dubrovníku. Provoz letů bude zajišťovat rumunská letecká společnost Blue Air s letounem Boeing 737-500, který bude bázován na letišti v Brně.

Štítky