Brněnské letiště loni odbavilo rekordních 687 tisíc cestujících

30.01.2024 03:50 - Česká republikaRekordní čísla za rok 2023 hlásí brněnské letiště. Podle oficiálních statistik loni odbavilo 686.867 cestujících. Drtivou většinu tvoří cestující na nepravidelných charterových linkách neboť z pravidelných spojů létá celoročně z Brna pouze linka Ryanairu do Londýna-Stanstedu. Další dvě pravidelné linky do Bergama (Ryanair) a do Tivatu (Air Montenegro) jsou totiž sezónní, provozované dopravci pouze přes letní letový řád. Nově plánují oba dopravci jejich posílení, budou je obsluhovat třikrát týdně (Ryanair ovšem jen v dubnu, květnu a říjnu) místo loňských dvou letů za týden. Proto na brněnském letišti panuje čilý ruch především v prázdninové měsíce, kdy létá řada charterových spojů do typických letních dovolenkových destinací. Loni jich bylo celkem 29. Lety na ně většinou cestující kupují nepřímo v jednom balíčku "let-transfer-hotel" u cestovních kanceláří. Letos v létě mají takto přibýt nejméně tři další destinace - Dalaman, Marsa Matrouh a Kypr. Bohužel však mimo letní špičku zeje odbavovací hala brněnského letiště téměř prázdnotou. Důvodem je absence celoročních pravidelných spojů. Letecké společnosti zřejmě sází na spádovost brněnské aglomerace zejména pod větší letiště jako je Vídeň, Praha a případně i Bratislava.

schéma konkurečních letišť v okolí letiště Brno (autor: Karel x, Wikimedia Commons, public domain)

Tento smutný obrázek se však podařilo loni v prosinci narušit cestovní kanceláři Čedok, která spustila z Brna přes zimu jednou týdně přímý charterový let do thajského Phuketu. Protože jsou v Čedoku zatím s prodejem zájezdů do Thajska s odletem z Brna spokojeni, lze odhadnout, že do budoucna bude nabídka přímých charterových destinací z Brna přes zimní sezónu možná ještě pestřejší.

Toto vše jsou faktory, které dávají tušit, že za letošní rok 2024 by brněnské letiště mohlo rekordní čísla loňského roku ještě překonat. A to již loňská čísla byla o čtvrtinu vyšší než v dosud rekordním roce 2011, kdy brněnské letiště odbavilo téměř 558.000 cestujících. Tehdy ovšem bylo brněnské letiště spojené pravidelnou linkou do pražského přestupního uzlu společnosti ČSA. Loni byl logicky nejpopulárnější destinací z Brna opět Londýn, následovaný Marsa Alam, Antalyí, Hurghadou a Burgasem.

Loňského rekordu docílilo brněnské letiště i přes fakt, že se město Brno namísto podpory pravidelné letecké dopravy do Brna se rozhodlo opět dotovat přímé noční vlaky z Brna na blízké vídeňské letiště. Přesto letiště v Brně hlásí nárůst cestujících o 26,5 % oproti roku 2019 za situace, kdy se největší letiště v tuzemsku - letiště Praha - počtům cestujících z předpandemického roku 2019 loni ani nepřiblížilo (loni 13,8 versus 17,8 miliónu cestujících v roce 2019). Tato čísla tak svědčí o sílícím trendu odletů na dovolenou z regionálních letišť za současného snížení poptávky obchodních cestujících po pravidelných letech. Tuto situaci potvrzují i další loňské výsledky ostatních menších mezinárodních letišť v České republice.

nástup do letadla z odletového terminálu letiště Brno, červenec 2014 (autor: Karel x, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata