První pravidelný přímý charterový let do Thajska odletěl z brněnského letiště

20.12.2023 02:00 - Česká republikaDnes, hodinu po půlnoci, odstartoval z brněnského letiště historický první přímý dálkový let do thajského Phuketu na lince NO260. Přímé pravidelné charterové lety mezi Brnem a Phuketem zajistila výhradně pro své klienty cestovní kancelář Čedok. Lety objednala u italské letecké společnosti Neos, která je provozuje širokotrupým letadlem Boeing 787-9 Dreamliner. Tyto lety jsou přes zimní období plánovány jako pravidelné 1x týdně až do konce března příštího roku.

Boeing 787-9 Dreamliner na brněnském letišti, prosinec 2023 (autor: Martin Horáček)

Odlet z Brna je plánován o půlnoci z úterka na středy. Přílet do Phuketu je plánován na 16:15 místního času. Nazpět z Phuketu do Brna dorazí první spoj až za týden, ve středu dne 27.12. ve 23:45. Cestovní kancelář Čedok širokotrupé letadlo s kapacitou 359 míst (z toho 28 v prémiové a 331 v ekonomické třídě) ovšem nezaplní z Brna celé. Do Brna již přiletěl Dreamliner z Milána-Malpensy částečně zaplněný italskými turisty směřujícími na vánoční svátky taktéž do Phuketu. Podle pana Luca Campanatiho, zástupce letecké společnosti Neos, ovšem podobné trojúhelníky nejsou pro turisty z Milána žádnou novinkou. Neos již běžně v minulosti spojoval charterové lety z Milána do exotické destinace zejména do trojúhelníku s Římem. Místo Říma tak do letadla nyní přistoupili cestující v Brně. Přestože jednotliví cestující projevili též zájem letět tímto spojem i z Brna do Milána-Malpensy a zpět, ani Čedok, ani Neos tyto letenky aktuálně nenabízí.

Do Brna přiletěl Dreamliner oproti plánovanému příletu s několikaminutovým předstihem. Avšak z důvodu zdravotních komplikací jednoho z italských cestujících, jehož rodina se rozhodla nakonec v Brně vystoupit a nepokračovat do Thajska, došlo k hodinovému zpoždění u odletu, neboť zaměstnanci letiště museli operativně nalézt a vyložit též příslušné kufry. Dnešního prvního slavnostního odletu se zúčastnili zástupci cestovní kanceláře Čedok, zástupci thajského Úřadu pro cestovní ruch, zástupci letecké společnosti Neos, brněnského letiště, tisku a médií.

zástupci Čedoku, letecké společnosti Neos, brněnského letiště a thajského Úřadu pro turismus během slavnostního obavení prvního letu z Brna do Thajska, prosinec 2023 (autor: Martin Horáček)

Podle Radka Langa, vedoucího úseku Přepravní provoz Letiště Brno, představoval přílet letadla Boeing 787-9 Dreamliner na pravidelné charterové dálkové lince pro letiště nejen velký historický mezník, ale též i drobný zádrhel. Letiště muselo totiž předem žádat o schválení provozu tohoto nadlimitního typu u Úřadu pro civilní letectví. Dosud totiž mělo letiště povoleno odbavovat letadla Dreamliner maximálně verze 787-8. Vzhledem k velikosti musí navíc být letadlo odbaveno na cargo apronu, neboť stojánky před odletovou halou jsou v Brně určeny k odbavení letadel velikosti odpovídající maximálně Boeingu 737 či Airbusu A320. Také personál letiště musel projít před prvním příletem letadla Boeing 787-9 speciálním zaškolením, část zaměstnanců letiště dokonce prošla školením na letišti Miláno-Malpensa přímo od společnosti Neos.

fronta na odbavení na let do Phuketu, prosinec 2023 (autor: Martin Horáček)

Podle tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok, Kateřiny Pavlíkové, jsou lety z Brna do Phuketu na nejbližší termíny odletů vyprodány a další se rychle plní. Čedok již nyní vidí, že podle poptávky a ohlasu existuje velký potenciál pro budoucí navýšení kapacit. Všeobecně slaví Čedok se svojí nabídkou odletů z regionálních letišť v České republice úspěchy. Proto Čedok intenzivně jedná s leteckými společnostmi o dalších možnostech a o nových destinacích, které by mohl z regionálních letišť v České republice dále nabídnout. Největší překážkou v zavedení dalších podobných novinek tak pro Čedok není malý zájem zákazníků Čedoku o odlety z regionálních letišť. Naopak. Větším problémem, který brání zavedení dalších spojů v režii Čedoku jsou tak spíše vyčerpané kapacity volných letadel na straně leteckých dopravců. I přesto se však příští rok jistě můžeme těšit co se týče nových leteckých spojení z České republiky na další novinky ze strany naší známé cestovní kanceláře.

přepážky brněnského letiště odbavují cestující na půlnoční odlet do Thajska, prosinec 2023 (autor: Martin Horáček)

Témata