Brno podpoří noční vlaky na letiště Vídeň i po roce 2025

27.10.2023 08:15 - Česká republikaSoučasná smlouva mezi městem Brnem se společností Gepard Express o příspěvcích na provoz přímého nočního vlakového spojení Brna a letiště Vídeň vyprší v prosinci roku 2025. Na tiskové konferenci oznámil radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl z ODS, že město Brno plánuje toto noční přímé vlakové spojení finančně podporovat i po roce 2025.

Podle něj mezi 11.červnem a koncem srpna tyto přímé vlaky využilo 12.813 cestujících. Ti platí za jednosměrnou jízdenku 429 kč. V červenci jezdilo vlakem na letiště v průměru 125 cestujících. Toto množství by podle propočtů železničních expertů již mohlo stačit na ziskový provoz spoje bez dotací. Ovšem je nutno si uvědomit, že červenec je vrcholem sezóny, kdy lidé nejvíce cestují. A proto letošní motivace města Brna na provoz spojení v celkové výši téměř 14 miliónů korun se bude společnosti Gepard Express jistě hodit, aby z této podnikatelské aktivity nevyšla se ztrátou. Příští rok plánuje město Brno podpořit spoj částkou 28,6 miliónu korun.

Společnost Gepard Express převzala toto spojení po společnosti Regiojet, která jej v pilotním režimu provozovala od června roku 2022 a mezi 11.prosincem 2022 a 10.červnem pobírala na jeho provoz podobné příspěvky města Brna. Se společností RegioJet ovšem Gepard Express spolupracuje - RegioJet prodává na tento spoj ve svém rezervačním systému lístky a dokonce společnosti Gepard Express půjčuje na provoz své vagóny, které by jinak nečinně nocovaly ve Vídni.

Pro obyvatele Brna a Břeclavi je spoj výhodný pokud chtějí stihnout ranní odlety z Vídně. Aktuálně přímý vlak Gepard Expressu vyjíždí z Brna pozdě v noci, v 02:07. Příjezd na vídeňské letiště má spoj ve 04:04. Nazpět z vídeňského letiště vlak odjíždí ve 23:23 a do Brna přijíždí v 1:20. Přitom nejbližší spoj Českých drah s jedním přestupem ve Vídni na spoje Rakouských spolkových drah vyjíždí z Brna až v 7:22 a nazpět z Vídně, hlavního nádraží v 21:10. Tyto spoje jezdí přes den ve dvouhodinovém taktu a České dráhy společně s iniciativou města Brna na ně zavedly v červnu 2022 speciální cenově výhodný zpáteční tarif mezi Brnem a Břeclaví na jedné straně a vídeňským letištěm na straně druhé.

V návrhu jízdního řádu od 10.prosince 2023 lze sice ještě nově nalézt i noční spoje Vídeň-Berlín, které pojedou nově přes Brno a Prahu, ovšem tyto spoje budou v nočních hodinách vždy v Břeclavi na hodinu odstaveny, aby se vyrovnalo případné zpoždění a umožnil se přestup na spoje směrem na Ostravu a Polsko respektive na Bratislavu a Budapešť. Ovšem z návrhu jízdního řádu na rok 2024 je mimo jiné vidět, že stávajícící přímé vlaky Gepard Expressu zrychlí. Nově budou odjíždět z Brna až ve 2:15 a přijíždět zpět do Brna již v 1:08.


Prezentační jízda přímého vlaku z Brna na letiště ve Vídni, únor 2022 (autor: Jindřich Vohnout, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata