Brno čeká příští rok expanze, Blue Air otevře sedm nových linek

14.12.2017 - Česká republikaZ brněnského letiště se bude létat v příští letní sezóně do sedmi nových destinací. Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém čtvrtečním zasedání schválili založení společnosti Blue Air Moravia Transport, ve které bude mít většinový podíl ve výši 65 procent rumunská letecká společnost Blue Air. Zbylých 35 procent bude kontrolovat kraj prostřednictvím své firmy Jihomoravská rozvojová. Blue Air Moravia Transport bude v podstatě virtuálním dopravcem, jehož letecký provoz bude zajišťován společností Blue Air.

Podle tiskové zprávy Jihomoravského kraje kompletní nabídku předložila a ochotu založit společnou firmu ze tří oslovených dopravců projevila jen společnost Blue Air.


Boeing 737-500 rumunské společnosti Blue Air (foto: Eric Salard/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0) 

„Je to pro kraj historická šance, která pomůže dalšímu růstu celého regionu. Schválení zastupiteli je první krok, následovat bude založení společného podniku v nejbližších dnech a zejména finalizace smluv, která bude obsahovat detaily spolupráce a garance pro dohled nad investicí kraje. Ve schváleném rozpočtu na příští rok je připraveno 60 milionů korun, což je výrazně menší částka než investují do rozvoje leteckého spojení jiné regiony. Předpokládáme, že v následujícím roce bude tato částka nižší a ve třetím roce se očekává vyrovnané hospodaření této nově založené společnosti,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Na činnost nové společnosti a rozvoj linek má vedle Jihomoravského kraje rovněž přispět město Brno. Podle Šimka Brno přispěje stejnou částkou jako kraj, tedy 60 miliony korun v prvním roce. Projekt linek s účastí Blue Air počítá se zvýšením počtu cestujících z brněnského letiště o cca 130 tisíc ročně v porovnání se současným stavem.


Odletová hala brněnského letiště Tuřany (foto: Letiště Brno)

Blue Air zajistí od přelomu března a dubna 2018 pravidelné lety z Brna do Barcelony, Bruselu, Lvovu, Milána a Říma, které budou provozovány celoročně. V období od června do září bude rumunský dopravce dále létat z Brna do Dubrovníku a Splitu. U linek do Bruselu a Milána se počítá se třemi lety týdně, u ostatních spojů pak se dvěma lety týdně. Možné jsou případné úpravy frekvence letů podle skutečné poptávky. Blue Air bude létat z Brna s letounem Boeing 737-500, který má kapacitu 126 míst. Průměrné ceny zpátečních letenek se mají podle Šimka pohybovat od 4000 do 6000 korun.

„Destinace jsme vybírali na základě odborné studie renomované německé společnosti MKMetric. Výhodou nabídky společnosti Blue Air je letadlo se základnou na brněnském letišti, což nám umožní přizpůsobit letový řád potřebám budoucích cestujících. Jakmile budou doladěny poslední detaily smlouvy s dopravcem, budeme moci představit detailní letový řád, finální ceny letenek a standard palubních služeb. Předpoklad je, že tyto informace budeme moci zveřejnit v lednu 2018,“ řekl Daniel Mahovský, jednatel společnosti Jihomoravská rozvojová.

Štítky