Boeing dodal od uzemnění první letadlo 737 MAX

09.12.2020 - USA & KanadaV úterý 8. prosince 2020 převzala americká společnost United Airlines od výrobce letadlo Boeing 737 MAX 9 s výrobním číslem N27519. Jedná se tak o první dodávku tohoto typu zákazníkovi od uzemnění v března roku 2019. V listopadu byl typ uznán znovu způsobilým pro provoz s cestujícími. Zatím mohou jen leteckým úřadem v USA a v Brazílii, nicméně se zdá, že kanadská i evropská recertifikace by mohla být udělena počátkem roku 2021.

Boeing 737 Max-8, prosinec 2015 (foto: Aka The Beav, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Mezitím čeká na dodání svým zákazníkům dalších zhruba 400 vyrobených letadel. Podle expertů se uzemnění typu projeví v jeho zpožděných dodávkách ještě alespoň po dobu dalších šest let. Rovněž již dříve dodaná a uzemněná letadla čeká dlouhá a drahá procedura - podle pokynů amerického leteckého úřadu FAA se musí do nich nejprve nahrát softwarový update řídícího systému MCAS a provést jeho testování. Poté musí být vyměněny všechny provozní tekutiny a zkontrolovány pohonné jednotky. Celkem musí letecké společnosti počítat s vynaložením 100-150 servisních hodin na zprovoznění zakonzervaného stroje.

Přesto brazilská letecká společnost GOL Linhas Aéreas hodlá s letadlem Boeing 737 MAX dnes provést první pravidelný let s cestujícími. Cestující byli o této události předem informováni a byla jim nabídnuta bezplatná změna letenky na pozdější let s jiným typem. Společnost GOL tak předběhla severoamerické letecké společnosti. V USA plánuje nasadit letoun na běžné lince letecká společnost American Airlines až 29.prosince, a to na lince mezi Miami a New Yorkem.

Témata