Austrian zmenšuje flotilu, ale zároveň oznamuje nové dálkové linky

27.03.2021 - EvropaPodle čtvrtečního oznámení plánuje letecká společnost Austrian Airlines výraznější zeštíhlení flotily, než dosud měl její management v úmyslu. Vedení společnosti vidí hrozbu v pomalém zotavení leteckého trhu ze současné rekordně nízké úrovně poptávky. Počet letadel Austrianu by tak měl se střednědobým výhledem na sezónu 2024/2025 klesnout ze současných 80 na 58 strojů. Společnost Austrian nyní zabředává stále hlouběji do krize způsobené nízkou poptávkou. Společnost se v souladu s dřívějšími strategickými rozhodnutími zbavuje nejmenších turbovrtulových letadel Bombardier Q400, kterých původně provozovala 18 kusů. Na letní sezónu 2021 s nimi již letovém plánu nepočítá. Také Airbusy A319 opustí postupně během léta flotilu společnosti. Podle plánů managementu opustí flotilu hned všech 7 strojů, které Austrian nyní ve flotile má. Mají přejít do barev sesterské společnosti Lufthansa City Line. Omezení flotily rovněž postihne dálkové letadla Boeing 767. Z původního počtu 6 letadel jich plánuje Austrian provozovat jen polovinu. Stroje s registrací OE-LAT, OE-LAW, OE-LAX v průběhu tohoto roku flotilu rovněž opustí.

Protože se společnost loni při jednání o rakouské státní pomoci zavázala rozvíjet ze svého hubu ve Vídni síť dálkových spojů a v současnosti vidí jako jediný růstový segment turistických letů, rozhodla se do své sítě od zimní sezóny začlenit nové dálkové destinace zaměřené právě na turisty. Přidá Cancún v Mexiku, který plánuje od 24. října obsluhovat 2x týdně a také Mauricius, který v zimní sezóně 2021/2022 dokonce hodlá obsluhovat i 3x do týdne. Nové linky mají být provozovány největším typem ve flotile Austrianu - Boeingem 777. Rovněž i již dříve provozované další typické turistické dálkové destinace budou v zimní sezóně 2021/2022 nalétávány častěji - jedná se o linky z Vídně na Maledivy a do Kapského města. Samozřejmě tyto plány mohou být ještě v souladu s aktuálním vývojem pandemie v jednotlivých zemích upravovány. Nicméně jsou v souladu s očekáváním vedení společnosti, že obnovu poptávky po létání budou v příštích měsících táhnout především lety do typických turistických destinací.

Boeing 777 s registrací OE-LPE v barvách společnosti Austrian Airlines (foto: Austrian Airlines, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata