Austrian zachraňují slovenské národní aerolinie

02.02.2005 - EvropaRakouská skupina Austrian Airlines Group na konci ledna kapitálově vstoupila do Slovenských aerolinií, které se již delší dobu potácely na pokraji bankrotu. Rakouská firma do aerolinií vložila 2,8 miliónu euro, podíl slovenského státu se zmenšil a ze Slovenských aerolinií se rázem stala soukromá společnost. Kritici celé transakce to označují za skrytou privatizaci, ministr dopravy ovšem oponuje kritickou finanční situací. Na běžný privatizační proces podle něho nebyl čas a pokud by vláda nepřistoupila k rychlému řešení situace, aerolinie by zkrachovaly.

Vstup Austrian byl podmínkou Slovenské spořitelny, která by jinak Slovenským aeroliniím neposkytla požadovaný úvěr ve výši 5 miliónů eur, který je nutný pro další provoz aerolinií. Austrian mají nyní v rukou 62 % akcií společnosti, státní podíl je pouhých 34 %. Na jeho prodej bude v budoucnu vypsáno řádné výběrové řízení.

Po stabilizaci společnosti chtějí Austrian pokračovat v jejím rozvoji a pravidelné lety z Bratislavy stejně jako ty charterové budou rozvíjeny ve spolupráci s novou dceřinnou společností. Nový letový řád na léto 2005 bude oznámen ještě tento měsíc. Větší expanze nastane ale nejdříve v druhé polovině roku.

Štítky