Austrian v úterý dopoledne zrušil přes 100 letů. Zrušené a zpožděné lety však hrozí i jinde v Evropě.

28.03.2023 - EvropaLetecká společnost Austrian Airlines dnes, v úterý 28.3. zruší přes 100 plánovaných letů. Důvodem je schůzka pracovníků (Betriebsversammlung). Důvodem schůzky vešekerých pracovníků jsou obtížná kolektivní vyjednávání odborů s vedením společnosti. Minulý pátek vedení Austrian Airlines zveřejnilo nabídku zvýšení platů v průměru o 12,3 %. Na pracovní schůzce chtějí zástupci zaměstnanců informovat piloty a letušky o stavu vyjednávání. Začátek schůze je plánován na 9 hodin. Délku jejího trvání nechala odborová organizace Vida prozatím otevřenou.

Společnost Austrian Airlines proto včera zrušila velké množství plánovaných letů. Zejména ty s odletem mezi 9 a 14 hodinou, včetně dálkových letů do Chicaga a Washingtonu. Dnešní odlety Austrianu z Vídně do Prahy rušením postiženy nejsou, neboť ty jsou plánovány dnes až na 14:55 a 21:00 hodin.

Embraer 195 s registrací OE-LWD na letišti ve Vídni, listopad 2015 (autor: Austrian Airlines, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Austrian není jediný, kdo v dnešních dnech kříží plány cestovatelům. Dnes a zítra pokračují stávky ve Francii proti posunu hranice odchodu do důchodu. Tyto stávky mají pocítit zejména francouzská letiště Paříž-Orly, Marseille, Toulouse a Bordeaux. Navíc hrozí opakování stávek také zaměstnanců řízení letového provozu nad Francií.

Rovněž v Německu v posledních dvou dnech proběhly stávky za vyšší mzdy, které ochromily i největší uzly ve Frankfurtu a Mnichově. Na těchto uzlech dnes postupně nabíhá běžný režim. Jenže v Německu reálně hrozí opakování podobných stávek. V Portugalsku zase hrozí stávky pilotů. Zaměstnanci společnosti TAP by rádi viděli mzdy na úrovni před pandemií, během které dobrovolně souhlasili přechodně až s 45% snížením mezd. Zato palubní personál portugalských posádek společnosti EasyJet má již jasno - od 1 do 3. dubna bude stávkovat za zvýšení svých mezd.

Za zvýšení mezd hrozí i stávka v Londýně, na Heathrow. Pracovníci bezpečnostních kontrol zvažují protest od 31.března až do 9. dubna. Pasažérům a leteckým společnostem tato narušení provozu již začínají velmi vadit. Hrozí totiž výpadky plánovaných velmi ziskových spojů na silné období poptávky kolem Velikonoc. Společnost Ryanair dopady stávek zaměstnanců řízení letového provozu nad Francií včera jasně vyčíslila - o uplynulém víkednu bylo z 9000 plánovaných letů společnosti 25% z důvodu stávky zpožděno nebo rovnou zrušeno. Ryanair požaduje, aby zasáhla Evropská komise. Alespoň zavedla minimální povinnou dobu k ohlášení plánované stávky, tak aby cestující i letecké společnosti měli možnost zareagovat a dopady předem ohlášené stávky na cestovní plány pasažérů minimalizovat.

Témata