Austrian slaví 50 let od svého založení

31.03.2008 - EvropaAustrian Airlines Group dnes slaví 50. výročí prvního letu, který byl vykonán letounem Vickers Viscount 779 na lince Vídeň - Londýn přesně před 50 lety. Austrian Airlines oficiálně vznikly již téměř rok před tímto datem, když 4. dubna 1957 splynuly společnosti Air Austria a Austrian Airways, aby vytvořily nového životaschopného rakouského dopravce. V síti společnosti se ještě v roce 1958 objevily další evropské destinace jako Frankfurt, Curych, Stuttgart, Paříž, Řím a Varšava. V prvním roce svého působení Austrian Airlines přepravily 25 527 cestujících a 186 tun nákladů. V loňském roce se tato čísla vyšplhala na 10,8 miliónu cestujících a 150 335 tun nákladu.

Prezident společnosti Alfred Oetsch u příležitosti výročí napsal: „50 let Austrian Airlines znamená 50 úspěšných let rakouského civilního letectví. Od prvního letu do Londýna 31. března 1958 jsme spojili mnoho miliónů lidí ze všech kontinentů světa a jsme přirozeným velvyslancem a velmi účinná reklama pro Rakousko samo.“ Oetsch v projevu také zmínil budoucnost společnosti a naznačil, že silně věří v její samostatnost. Austrian podobně jako mnoho dalších aerolinií z oblasti střední a západní Evropy čelí postupné konsolidaci odvětví. Podle slov svých představitelů zůstane Austrian Airlines Group samostatnou do té doby, dokud to bude ekonomicky přijatelné. Poslední výsledky hospodaření společnosti jsou v tomto ohledu velmi povzbudivé.

Společnost si 50. výročí prvního letu připomíná také speciálním nátěrem, kterým byl opatřen jeden z jejích letounů Airbus 320. Letoun dostal barvy, které nosila letadla Austrian Airlines v 60. letech minulého století. Ve flotile společnosti létá v současnosti již několik strojů se speciálním nátěrem. Kromě výše zmíněného letounu OE-LPB se jedná o trojici letadel, která připomínají blížící se šampionát EURO 2008, jež zčásti hostí i Rakousko.

Témata