Alexis von Hoensbroech opouští Austrian. Bude řídit Westjet.

18.12.2021 - EvropaSoučasný generální ředitel Austrian Airlines Alexis Graf von und zu Hoensbroech s okamžitou platností opouští společnost. Již v létě roku 2021 se objevily v rakouských médiích náznaky, že manažer, který do Austrianu původně přešel z Lufthansy, hledá nové pracovní výzvy. Jeho nové působiště má být pozice generálního ředitele u kanadského nízkonákladového dopravce WestJet. Tato situace je trochu ironická. A to zejména proto, že Alexis von Hoensbroech v pozici generálního ředitele Austrianu nikdy nevynechal příležitost kritizovat nízkonákladovou konkurenci ve Vídni.

Alexis von Hoensbroech pochází ze šlechtického rodu Hoensbroechů, starého limburského a později dolnorýnského šlechtického rodu. Vesnice Hoensbroek s rodovým sídlem šlechtického rodu, hradem Hoensbroek, je dnes čtvrtí Heerlenu v Nizozemsku. Různé větve tohoto starobylého rodu existují dodnes. Alexis von Hoensbroech se narodil v roce 1970 v Kolíně nad Rýnem a vystudoval na vysoké škole fyziku. Mezi lety 1999 a 2005 působil v konzultanské firmě The Boston Consulting Group a to v Mnichově a Tokiu a to na pozici projektového vedoucího. Mezi jeho zákazníky patřily zejména letecké společnosti. Do Lufthansy nastoupil v roce 2005. Prošel mnoha pozicemi. V srpnu 2018 začal působit jako generální ředitel Austrian Airlines. Hoensbroech je ženatý a má pět dětí.

Nový úkol jednapadesátiletého manažera ve Westjetu nebude nijak snadný. Má pomoci vyvést společnost z krize. Strategie WestJet je pokračovat v přechodu z nízkonákladového dopravce na klasickou aerolinii, která by konkurovala dominantní kanadské společnosti Air Canada. Součástí tohoto přechodu byl též krok převzetí dálkových letadel Boeing 787, jež letecká společnost využivá pro expanzi na transatlantickém trhu. V příštím roce, od konce března, plánuje WestJet začít létat ze svého hlavního hubu v Calgary do Londýna-Heathrow. Tato linka doplní stávající linku do Londýna-Gatwicku. V kanadských médiích se rovněž spekuluje o plánu navázání strategického partnerství s americkou společností Delta Air Lines.

Alexis von Hoensbroech (foto: Austrian Airlines)

Agendu po Hoensbroechovi v Austrianu dočasně přebírají jiní vysocí manažeři - Michael Trestl a Francesco Sciortino. Avšak jen do března 2022, kdy bude mít Austrian poprvé v dlouhé historii společnosti generální ředitelku. Annette Mannová se totiž má stát po formálním schválení dozorčí radou novou šéfkou Austrianu. Mannová je v současné době vedoucí oddělení firemní odpovědnosti u mateřské Lufthansy. Je jí 43 let, vystudovala ekonomickou vysokou školu a v roce 2003 nastoupila u Lufthansy. Prošla řadou manažerských pozic v Lufthanse a Swissu. Narodila se v Bavorsku, v blízkosti hranice s Rakouskem.

Anette Mannová (foto: Lufthansa)

Témata