AirBaltic vyjednává o objednávce dalších 30 Airbusů A220

04.06.2023 22:22 - EvropaLetecká společnost airBaltic vyjednává s Airbusem o nákupu dalších třiceti letadel Airbus A220, přičemž by využila opce z dřívější objednávky. Pro agenturu Reuters to uvedl ředitel airBaltic Martin Gauss. Současně si aerolinie plánuje zajistit nové opce na dvacet letadel A220.

Lotyšský dopravce je největším provozovatelem Airbusů A220 v Evropě. V případě realizace objednávky by se flotila airBaltic rozrostla až na 80 letadel Airbus A220. Rozšířením flotily by aerolinie dále posílila své pozice na trhu.

Airbus A220-300 společnosti airBaltic v livery připomínajícím sto let samostatnosti Lotyšska (foto: Colin Cooke Photo/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Vyjednávání o koupi dalších letadel A220 přichází před plánovaným uvedením akcií společnosti na burzu. Lotyšská vláda, která kontroluje v současnosti 98 % akcií airBaltic, připravovala privatizaci společnosti již před rokem 2020. Po vypuknutí pandemie koronaviru však byly plány na privatizaci odloženy. Nynější plán počítá s uvedením akcií na burzu během příštího roku.

AirBaltic patří mezi letecké dopravce, které jsou postiženy problémy s motory Pratt & Whitney. Podle Reuters má airBaltic kvůli nedostatku náhradních motorů odstaveno jedenáct letadel A220, což je téměř čtvrtina flotily. Společnost je tak nucena si pronajímat letadla od jiných leteckých společností.

Témata