AirBaltic přepravil svým Airbusem A220 papeže

24.09.2018 - EvropaLotyšská letecká společnost airBaltic přivítala na své palubě poprvé papeže, kterého letounem Airbus A220-300 přepravila z litevského Vilniusu do Rigy. Papež František je v současnosti na cestě po pobaltských státech. AirBaltic se stal oficiálním leteckým dopravcem papeže a jeho delegace na této cestě. Ještě dnes bude papež pokračovat letounem společnosti z Rigy do Tallinu. Zítra jej pak airBaltic přepraví z estonského hlavního města zpět do Říma.


Airbus A220-300 po přistání v Rize s papežem Františkem na palubě (foto: airBaltic)

Vzhledem k tomu, že Vatikán nemá žádné své letadla, využívá papež při svých cestách pronajatý letoun společnosti Alitalia. Tento let obvykle nese označení AZ4000. Podle tradičního protokolu jej letadlo italského dopravce přepraví do země návštěvy. Na zpátečním letu pak papež využije letadlo vlajkového dopravce daného státu. V případě, že země nemá leteckou společnost, která by splňovala požadované standardy, přepraví jej zpět opět Alitalia.


(foto: airBaltic)

Prvním papežem, který cestoval letadlem byl papež Pavel VI. V lednu 1964 využil letounu společnosti Alitalia při své historické návštěvě Svaté země. Letoun Douglas DC-8 jej tehdy přepravil z Říma do Ammánu.


(foto: Air Baltic)

Témata