Air Transat se stěhuje

28.01.2004 - USA & KanadaAir Transat přesune ještě v tomto roce všechny své lety z montrealského letiště Mirabel na letiště Pierre-Elliott Trudeau, které je známé spíše pod svým bývalým názvem – Dorval. Aerolinie již delší dobu jednaly s provozovatelem obou letišť (Aeroports de Montreal) o tomto přesunu. Na základě nedávno uzavřené smlouvy ADM převezme infrastrukturu Air Transat na Mirabel a urychleně postaví nové administrativní centrum a hangár na letišti Montreal – Trudeau, který pak následně pronajme zmíněnému charterovému dopravci až na 40 let.

Paradoxní na celé záležitosti je, že právě Pierre-Elliott Trudeau měl velké zásluhy na výstavbě letiště Mirabel a sám jej dokonce oficiálně v roce 1975 otevřel. Mirabel mělo časem zcela nahradit Dorval. Bylo projektováno až na 40 miliónů cestujících ročně, ale ve skutečnosti nikdy nepřekročilo 3 milióny. Neúspěch tohoto letiště je často zmiňován ve spojitosti s jeho vzdálenosti od samotného Montreálu a absencí potřebné pozemní infrastruktury. Mnoho aerolinií raději proto své lety přesunulo do Toronta. Proto je někdy Mirabel nazýváno letištěm, kde budoucnost je již minulostí.

Air Transat své lety přestěhuje v listopadu a administrativa aerolinií se přesune do nových prostor v prosince. Z Mirabel se tak stane letiště pro výhradně nákladní lety.

Témata