Air Canada a Air Transat kvůli odmítnutí Evropské komise fúzovat nebudou

03.04.2021 - USA & KanadaSpojení leteckých společností Air Canada a Air Transat se díky odmítavému postoji Evropské komise neuskuteční. O plánu akvizice kanadské společnosti Air Transat konkurenční Air Canada jsme informovali již dříve. O spojení se vedou jednání již od roku 2019.

Nyní se k plánované fúzi obou kandadských společností odmítavě vyjádřila Evropská komise. Podle jejího vyjádření zajišťují obě společnosti letecké spojení mezi 33 páry měst v Kanadě na jedné straně a evropskými městy na straně druhé. (tzv. origin and destination - O&D) Z toho ovšem na 29 z 33 O&D jsou si obě společnosti přímými konkurenty - obě měly v nabídce mezi daným párem měst konkurenční přímou linku. Na zbývajících 4 O&D nabízí jedna společnost přímou linku a druhá společnost spojení s jedním přestupem. Evropská komise vzala do úvahy i existenci dalších společností, které nabízí lety mezi Kanadou a EU, včetně další kanadské společnosti - WestJet. Přesto má Evropská komise oprávněné obavy, že by fúze obou společností významně omezila hospodářskou soutěž, se všemi negativními efekty pro zákazníky.

Z tohoto důvodu se společnosti Air Canada a Air Transat dohodly na ukončení dalších jednání o spojení společností a o jednorázové platbě odškodného ve výši 12,5 miliónů kanadských dolarů, které společnosti Air Transat uhradí Air Canada. Bez fúze je tak Air Transat zanechán svému osudu, jehož výhled je za aktuálně platných významných omezení cestování z důvodu pandemie negativní. Potřeba externího financování Air Transatu je za celý letošní rok vypočtena ve výši 500 miliónů kanadských dolarů. Management společnosti Air Transat věří, že že toto financování bez problémů zajistí. Navíc doufá, že letos dojde i co se týče vývoje pandemie a odstraňování překážek na transatlantických cestách k pozitivnímu obratu.


Airbus A330 v barvách společnosti Air Transat s registrací C-GTSJ vzlétá na letišti v Torontu, srpen 2012 (foto: Lord of Wings from Toronto, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata