Air Transat redukuje nabídku letů o 30%

08.01.2022 - USA & KanadaKanadský dopravce Air Transat se rozhodl připojit k řadě jiných leteckých společností a omezit nabídku letů na nejbližší období o 30%. Důvodem je ztráta chuti cestujících kupovat na nejbližší týdny letenky. Prozatím se rušení týkají letů do 25. února, je ovšem velmi pravděpodobné, že během konce ledna nebo na začátku února bude dopravce podle aktuální situace s koronavirem lety rušit i v březnu.

Airbus A330-243 registrace C-GITS na letu z Říma, květen 2014 (foto: Lord of the Wings, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

V severní Americe se totiž v těchto dnech šíří mutace omikron a lidé vidí jak se zvedají přírůstky nově nakažených, které zachytily testy. V 38 miliónové Kanadě se počty nově nakažených ustálily okolo 45 000 nových záchytů za den (cca 4-5x více než před měsícem), ovšem zraky Kanady se upírají na jih, do USA, které hlásí za pátek 850 000 nově nakažených místo 450 000 před týdnem. USA měly ještě před měsícem zhruba 100 000 případů zjištěné nákazy denně. Podle statistiků mají USA necelých 334 miliónů obyvatel. Podobně jak je česká ekonomika silně svázána s Německem, je Kanada totiž silně závislá na vývoji ekonomiky v USA.

Letecká společnost Air Transat je současným vývojem zaskočena, ještě na podzim loňského roku vedení společnosti odhadovalo, že se během začátku roku 2022 situace stabilizuje a v létě se vrátí na úrovně srovnatelné se stavem před pandemií. Management byl na podzim optimistický, protože finanční výsledky společnosti tehdy předstihly veškerá očekávání. Tehdy prezidentka a generální ředitelka Annick Guérardová uvedla: "V zimě plánujeme provozovat lety z osmi kanadských letišť do osmi destinací v Evropě, 22 destinací v Karibiku a 5 destinací ve Spojených státech, včetně Miami a Fort Myers, kam budeme létat poprvé. Za tímto účelem nasadíme kapacitu, která během zimy vzroste z 50 % na 75 % kapacity před pandemií. Poté budeme dále navyšovat objem pro letní sezónu, která bude zahrnovat dvě nové linky do Evropy a dvě nové destinace ve Spojených státech.". Nyní ovšem dojde k redukcím tohoto plánu. Air Transat nabídne cestujícím, kterým bude zrušen rezervovaný let buď let v náhradním termínu anebo jim bude nabídnuta možnost vrácení peněz.

Air Transat není sám kdo v posledních dnech omezuje nabídku. Čerstvě se ke skupině těchto dopravců zařadil i dopravce Alaska Airlines, který se rozhodl omezit kapacity v lednu o 10% zejména z důvodu vysoké nemocnosti létajícího personálu.

Témata