Air Canada zřejmě získá konkurenční Air Transat za zlomek původní ceny

12.10.2020 - USA & KanadaLetecká společnost Air Canada v sobotu oznámila, že dosáhla v exkluzivních rozhovorech o převzetí konkurenční společnosti Air Transat výrazně výhodnější ceny za akcii, než o které bylo jednáno před pandemií. Air Canada rovněž potvrdila svůj strategický záměr převzetí společnosti Air Transat.

Airbus A310 přistává na letišti v Montrealu po pravidelném letu z Barcelony, září 2009 (foto: Patrick Cardinal / Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Rozhovory o převzetí již začaly na jaře roku 2019, v květnu nabídla Air Canada akcionářům Air Transatu 13 kanadských dolarů za akcii. Tuto nabídku byla Air Canada nucena navýšit v srpnu na 18 dolarů za akcii. Celá transakce ještě podléhala schválení úřadů. Než však ty stihly vydat s převzetím souhlas, realita pandemie Covid-19 výrazně pohla hodnotou společnosti. Podle prezidenta Air Canada, Calina Rovinescu, potvrzuje management společnosti svůj strategický záměr Air Transat převzít, ovšem za pozměněných podmínek a ceně odpovídající dnešní realitě. Nyní se jedná o ceně jen pouhých 5 dolarů za jednu akcii Air Transat. Převzetí však stále musí schválit akcionáři na Toronto Stock Exchange, soud a regulátoři v Kanadě a EU.

Letecká společnost Air Transat, založená v roce 1986 v Montrealu, provozovala před pandemií 40 letadel - převážně airbusů. Provoz ukončila 23 července 2020, kdy svá letadla z důvodu pandemie uzemnila. Oproti tomu v roce 1937 založená společnost Air Canada provozovala koncem roku 2019 přes 400 letadel. Hlavní huby společnosti Air Canada jsou Toronto, Montreal a Vancouver.

Témata