Air France a Airbus zproštěni viny za havárii Airbusu A330 v roce 2009

18.04.2023 22:30 - EvropaLetecká společnost Air France a výrobce letadel Airbus nenesou vinu za tragickou havárii letadla Airbus A330 v roce 2009. Rozhodl o tom v pondělí v Paříži soud. Obě společnosti byly obviněny z neúmyslného zabití.

V červnu 2009 se zřítil do Atlantského oceánu letoun Airbus A330-200 společnosti Air France letící na lince AF447 z Rio de Janeira do Paříže. Při havárii zahynulo všech 216 cestujících a 12 členů posádky. Jedná se o nejtragičtější havárii v historii Air France.

Přibližná trasa letu AF477 (zdroj: Mysid, překlad Petr Kadlec/Wikimedia Commons - Public Domain)

Prvotní příčinou havárie byla závada při měření rychlosti letadla. Po průletu bouřkovými mraky vznikla námraza na Pitotově trubici, která slouží k měření rychlosti. Následně došlo k odpojení autopilota a vzhledem k tomu, že piloti neměli informace o skutečné rychlosti, tak chybně zvyšovali úhel náběhu. Airbus ztratil vztlak a začal padat. Vystresovaní piloti toto již nedokázali zvrátit a letoun se roztříštil o hladinu oceánu.

Podle závěrečné zprávy francouzského úřadu BEA posádka nedodržela správné postupy a chybělo jí celkové pochopení situace. Zpráva rovněž konstatovala nedostatek výcviku pilotů v ručním řízení letadla v takovýchto situacích. Katastrofa rovněž vedla k přezkoumání výcviku pilotů v tomto směru. Airbus byl viněn z toho, že podcenil nebezpečí vzniku námrazy na trubicích a že neinformoval letecké společnosti, jak v takovýchto situacích postupovat.

Památník obětem letu AF447 v Riu de Janeiru. Stejný památník byl postaven na pařížském hřbitově Père Lachaise (foto: Arne Müseler/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Soud zjistil, že jak Air France, tak i Airbus v některých věcech pochybily. Nicméně nepodařilo se prokázat spojitost těchto pochybení s tragickou havárií. Oběma společnostem v případě odsouzení hrozila pokuta ve výši 225 tisíc eur. Jednalo se o první případ, kdy obě společnosti stanuly před francouzským soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití.

Rozhodnutí pařížského soudu však zklamalo pozůstalé po obětech havárie. Někteří uvedli, že se ani po tolika letech nedočkali spravedlnosti. Další však poukázali na zlepšení dohledu a přijetí opatření, aby se podobná havárie již neopakovala.

Havarovaný Airbus A330-200 společnosti Air France na snímku z roku 2007 (foto: Pawel Kierzkowski/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Témata