Air Astana objednala Boeingy 737 MAX pro svůj low-cost FlyArystan

22.11.2019 - Asie & AustrálieAir Astana oznámila na dubajském aerosalonu záměr objednat letouny Boeing 737 MAX 8. Kazašský dopravce uzavřel s Boeingem Letter of Intent na dodávku 30 strojů 737 MAX. Zavazná objednávka by měla být uzavřena během několika příštích měsíců. Hodnota předběžného kontraktu dosahuje 3,6 miliardy dolarů.

Air Astana uvedla, že Boeingy 737 MAX jsou určeny pro jeho nízkonákladovou pobočkou FlyArystan. První objednané letouny mají být FlyArystan dodány koncem roku 2021.

Vizualizace Boeingu 737 MAX 8 v barvách FlyArystan (foto: Boeing Co.)

Kazašská Air Astana je tradičním zákazníkem Boeingu od svého založení v roce 2002. „Věříme, že letouny 737 MAX, jakmile se vrátí úspěšně zpět do provozu, poskytnou pevné základy pro růst FlyArystan v našem regionu,“ uvedl Peter Foster, prezident Air Astana.

FlyArystan zahájily provoz 1. května 2019 otevřením první linky spojující Almaty s hlavním městěm Nur-Sultan. V současnosti společnost provozuje tři Airbusy 320, se kterými létá výhradně na vnitrostátních linkách. Od 13. prosince bude FlyArystan létat také do zahraničí, první mezinárodní linkou bude spojení Nur-Sultanu s moskevským letištěm Žukovskij.

Boeing v Air Astana a jeho nízkonákladové pobočce získal nového zájemce o letouny Boeing 737 MAX. Připomeňme, že v pondělí zavazně objednala na dubajském aerosalonu deset letadel 737 MAX turecká společnost SunExpress.

Po březnové havárii Boeingu 737 MAX Ethiopian Airlines přistoupily letecké úřady po celém světě k uzemnění těchto letadel. Velké americké letecké společnosti nyní očekávají návrat letadel 737 MAX do provozu v březnu příštího roku.

Témata