Air Astana ruší lety do Ruska

11.03.2022 - Asie & AustrálieVlajkový dopravce Kazachstánu, Air Astana, ruší od dnešního dne veškeré lety do ruských destinací. Navíc se začne ruskému vzdušnému prostoru Ruska ode dneška vyhýbat. Důvodem tohoto rozhodnutí managementu společnosti je zrušení pojistného krytí letadel ve vzdušném prostoru Ruska ze strany pojišťoven.

Dopravce, jehož 49% podíl vlastní britská společnost BAE Systems a většinový 51% podíl vlastní přes fond Samruk-Kazyna kazašská vláda, tento krok předem konzultoval s vládními činiteli Kazachstánu. Kazachstán je totiž soused a velmi blízký spojenec Ruska. Připomeňme, že pro Rusko strategicky důležitý kosmodrom Bajkonur leží právě na území Kazachstánu.

Air Astana se svými huby v Almaty a Nursultanu donedávna obsluhovala celkem 63 destinací, jejichž většina leží zejména ve střední Asii a právě v Rusku. Díky poloze svých základen Air Astana též umožňuje cesty s jedním přestupem mezi destinacemi ve východní Asii a Evropě. Ve flotile má dopravce aktuálně 26 letadel, z větší části Airbusů rodiny A320, ale také tři dálkové Boeingy 767-300ER a pět letadel Embraer 190-E2. Společnost zaměstnává přes 5.500 zaměstnanců, drtivou většinu v domovském Kazachstánu.

Boeing 767-300ER společnosti Air Astana, červen 2018 (AviaKZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata