Aeroméxico úspěšně dokončilo restrukturalizaci a opustilo bankrotový režim

19.03.2022 - Latinská AmerikaMexická letecká společnost Aeroméxico oznámila, že úspěšně dokončila svou restrukturalizaci a opustila režim ochrany před věřiteli. Do něj byla aerolinie nucena vstoupit téměř před dvěma roky, v červenci 2020 poté, co vypukla pandemie Covid-19.

Aeroméxico - Boeing 787-8 Dreamliner, společnost provozuje také větší 787-9 (foto: Eric Salard/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Newyorský konkurzní soud v lednu schválil plán reorganizace díky čemuž může opustit bankrotový režim. Několik menších nezajištěných věřitelů ještě před tím proti plánu vystoupilo s tím, že někteří věřitelé byli zvýhodněni při reorganizaci. Podle nich se mělo jednat o americkou investiční společnost Apollo Global Management, která se dohodla s Delta Air Lines. Firma Apollo Global Management poskytla během restrukturalizace Aeroméxico financování ve výši 1 miliardy dolarů. Delta Air Lines, které dříve měly podíl 49 % si po reorganizaci udržely 20 % akcií. Novými akcionáři se stali další investoři, kteří poskytli nový kapitál ve výši přibližně 720 milionů dolarů.

Během restrukturalizace Aeroméxico přebudovalo svou síť, tak aby byl provoz rentabilní. V současnosti společnost létá na 84 pravidelných linkách, přičemž se počítá s postupným rozšiřováním sítě. Největší novinkou letního letového řádu bude obnovení dálkové linky do Londýna.

V loňském roce aerolinie převzala od výrobce první Boeing 737 MAX 10 (foto: Aeroméxico)

Společnost rovněž přistoupila k výrazné modernizaci flotily. V loňském roce převzala 31 nových letadel a letos má obdržet dalších 22. Koncem letošního roku tak bude Aeroméxico provozovat celkem 145 dopravních letadel s průměrným stářím sedm let.

Společnost Aeroméxico byla založena v roce 1935 jako Aeronaves de México a v současnosti je považována za vlajkového dopravce Mexika. Svoji hlavní základnu má na letišti v Mexico City, další základny jsou ve městech Guadalajara a Monterrey. Aeroméxico je jedním ze čtyř zakládajících členů globální aliance SkyTeam.

Témata