Aeroflot podepsal mega objednávku na Superjety

11.09.2018 - EvropaLetecká společnost Aeroflot uzavřela v pondělí s ruskou Sjednocenou leteckou korporací (OAK) objednávku na sto letadel Suchoj Superjet 100 (SSJ-100). Kontrakt podepsali ve Vladivostoku v rámci Východního ekonomického fóra ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljev a prezident OAK Jurij Sljusar. Slavnostnímu podpisu objednávky přihlížel rovněž ruský prezident Vladimír Putin. Obě společnosti budou ještě pracovat na finalizaci celého kontraktu.


Podpis kontraktu na stovku letadel Suchoj Superjet 100, zleva prezident OAK Jurij Sljusar, prezident Ruska Vladimír Putin a ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljev (foto: OAK)

Díky kontraktu se počet letadel SSJ-100 ve flotile Aeroflotu zvýší postupně na trojnásobek. Dodávka objednaných letadel má probíhat v letech 2019 až 2026. Letouny budou dodávány ve stejné konfiguraci jako nyní užívané letouny, tj. v uspořádání pro 87 cestujících, přičemž 12 sedadel bude v business class a 75 míst v ekonomické třídě.

Podle Saveljeva se jedná o největší kontrakt v nejnovější historii Aeroflotu. Prezident společnosti dále uvedl, že konat v zájmu ruského letectví a celé země je pro společnost absolutní prioritou. S přihlédnutím k dřívější objednávce 50 strojů Irkut MC-21 bude Aeroflot v roce 2026 provozovat 200 letadel ruské výroby.


Aeroflot - Suchoj Superjet 100 (foto: Dmitry Zherdin/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Aeroflot zařadil první Suchoj Superjet 100 do své flotily v roce 2011 a stal se prvním komerčním provozovatelem tohoto typu na světě, když jej 16. června 2011 nasadil na let z Moskvy do Petrohradu. V současnosti ruský dopravce provozuje již 49 letadel SSJ-100 a dodávka 50. stroje je očekávána koncem tohoto měsíce. Aeroflot nasazuje letouny SSJ-100, jak na vnitrostátní, tak i na mezinárodní linky. Ruský deník Vedomosti však upozornil, že v loňském roce bylo průměrné denní využití SSJ-100 u této společnosti jen 3,5 hodiny a výrazně tak zaostaly za západními Airbusy a Boeingy.

Témata