Aeroflot plánuje více letů do Prahy

19.12.2005 - EvropaRuská letecká společnost Aeroflot plánuje v příštím roce zvýšit počet letů z Moskvy do Prahy. Od letního letového řádu se má počet letů zvýšit na čtyři denně, z toho dva budou provozovat ČSA a dva Aeroflot. Na tiskové konferenci u příležitosti otevření nové kanceláře společnosti to uvedl v pátek 16. prosince 2005 generální ředitel Aeroflotu Valerij Okulov. Tiskové konferenci předcházelo slavnostní přestřižení pásky, které uskutečnil velvyslanec Ruské federace v České republice pan Igor Sergejevič Savolskyj a nechyběl ani představitel ruské pravoslavné církve, který požehnal generálnímu zastupitelství Aeroflotu v ČR.

Ve slavnostních proslovech bylo připomenuto, že pravidelné letecké spojení Aeroflotu do Prahy bylo zahájeny v roce 1945 na základě dočasné smlouvy. Právním základem pro zřízení přímého leteckého spojení s Československem se stala mezivládní dohoda z 28. února 1955, podle které letouny Aeroflotu a ČSA začaly operovat na smluvních leteckých linkách Moskva – Praha – Moskva a Kyjev – Lvov – Bratislava – Praha. Dne 12. října 1956 se na mezinárodní lince Moskva – Praha – Moskva uskutečnil první let s cestujícími tryskovým dopravním letounem Tupolev Tu-104.

V současné době Aeroflot provozuje každodenní linku do Prahy letadlem Airbus A 320 (SU 141/142). V roce 2004 bylo leteckou linkou Moskva – Praha – Moskva přepraveno 104 223 cestujících a za 10 měsíců tohoto roku již 103 137. V rámci rebrandingu a zlepšení kvality obsluhy cestujících Aeroflotu byly od roku 2005 na lince Moskva – Praha zavedeny prvky nového standardu obsluhy cestujících v business třídě. Další mezníky očekává Aeroflot v příštích dvou letech: v roce 2006 by měla společnost vstoupit do aliance SkyTeam a v listopadu 2007 by měl být uveden do provozu terminál Šeremetěvo 3.

Témata