Země EU zakazují lety z jihu Afriky

27.11.2021 - AfrikaV zemích na jihu Afriky byla zachycena nová, potenciálně nebezpečnější varianta koronaviru označovaná zdravotnickou organizací jako B.1.1.529 nebo písmenem řecké abecedy Ný nebo jako omikron. Má alarmující množství mutací ve vazebném proteinu S a v dalších genech. Vědci se domnívají, že může díky tomu rychleji mutovat a obejít protilátky vytvořené očkováním nebo proděláním nemoci. V důsledku změn genomu jej nemusí některé testy vůbec zachytit. Navíc, a to je nejvíce alarmující, se šíří nesrovnatelně rychleji než předchozí varianty. Více informací bude k dispozici za 2-3 týdny laboratorních studií.

rychlost s jakou dominovaly v Jihoafrické republice nové varianty viru - podle podílu pozitivních PCR testů od prvního zjištění jejich alespoň 1%tního podílu (zdroj: Financial times)

Nová varianta se vyskytuje v zemích na jihu Afriky, zejména v Botswaně a Jihoafrické republice. Proto EU vydala doporučení přerušit s jihem Afriky dopravní spojení. Sousední Německo zakázalo přistávat letadlům z jihu Afriky letadlům, které by měly na palubě jiné než německé občany. Rakousko lety ze 6 států na jihu Afriky úplně zakázalo. Obdobně reaguje Velká Británie, Singapur nebo Japonsko. Česká republika vydala v pátek zákaz vstupu pro cizince, kteří v posledních 14 dnech pobývali déle jak 12 hodin v Botswaně, Jihoafrické republice, Lesothu, Mosambiku, Namibii, Svazijsku, Zambii a Zimbabwe. Čeští občané, kteří budou z těchto zemí cestovat, musí před vstupem do ČR předložit negativní PCR test a absolvovat do 24 hodin po příletu další, a vyčkat v karanténě několik dnů pro absolvování třetího PCR testu. První záchyty nové varianty však hlásí též i HongKong nebo Belgie a to od cestovatelů, kteří se vrátili z jiných afrických zemí - z Malawi a Egypta. Je tak otázkou, zda omezení cest jen nepozdrží rozšíření a dominanci této varianty viru v Evropě a to navíc jen o několik dnů či týdnů. Zákaz cestování mezi zeměmi na základě minulých zkušeností ze šíření dřívějších variant viru se jeví jako neúčinný. Lze jej vnímat spíše jako symbolické politické gesto nebo snahu o získání pozornosti občanů a poukázání politiků na možný budoucí problém.

Na situaci dramaticky reagovaly též ve čtvrtek a pátek finanční trhy, a to výrazným poklesem. Nejvíce oslabily akcie cestovních kanceláří a leteckých dopravců. Zlevňuje též ropa nebo kryptoměny.


Airbus A350 společnosti South African na letišti JFK, únor 2020 (foto: Adam Moreira, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata