Kvůli epidemii koronaviru přestávají létat spoje do Číny

31.01.2020 - EvropaKvůli epidemii nového koronaviru 2019-nCoV vyhlásila včera Světová zdravotnická organizace globální stav zdravotní nouze. Evropské aeolinky také kvůli náhlému poklesu poptávky dočasně zastavují lety do Číny. Nejprve toto opatření zavedly British Airways, po incidentu s podezřením nakažené osoby na palubě i Lufthansa Group. Později se přidaly i další evropské letecké společnosti například Air France, KLM i SAS.

British Airways nasazovaly na svou denní linku z Londýna do Pekungu letouny Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Steve Lynes/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Některé státy ve snaze omezit šíření viru zakazují čínským aerolinkám přistávat na svých letištích. Česká republika přestala vydávat čínským občanům víza.

Tato opatření se dějí ve snaze zabránit nové nemoci přerůst v celosvětovou pandemii. Počty nakažených zatím exponenciálně rostou a k 31. lednu 2020 dosáhl počet nakažených již 10.000, většinou se jedná o případy v Číně, ovšem jednotlivé potvrzené případy nakažení hlásí i jiné země, včetně Kanady, USA, Francie, Německa a Itálie. Tato nemoc je zákeřná v tom, že nakažený člověk může být i několik dnů bez příznaků než u něj nemoc propukne. Zatím na ni zemřelo 213 lidí. Výzkumné týmy virologů intenzivně pracují na vakcíně proti nemoci. Pokud by se totiž nemoc dál šířila a stala se celosvětovou pandemií, mohla by mít na letecké dopravce zdrcující účinek díky následnému strachu z cestování a razantnímu poklesu zájmu cestujících o koupi letenek.

Měření teploty cestujících na čínském letišti (foto: BoyuZhang1998/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata