IATA žádá, aby před odletem byli všichni cestující jednotně testováni na koronavirus

23.09.2020 - EvropaPodobně jako je dnes již samozřejmostí před odletem podrobit se bezpečnostní prohlídce, podle mezinárodní organizace leteckých dopravců IATA by měl být v blízké budoucnosti stejně samozřejmý i povinný jednotný test na koronavirus. Bez něho by podle představy Alexandra de Juniaca, šéfa IATA, nemohl být pasažér vůbec vpuštěn na palubu letadla ani do "bezpečných" prostor letiště. Tento návrh vychází z předpokladu, že již v říjnu bude na trhu rychlý test s přesností 99 procent s cenou pod 10 eur. Již za 15 minut po otestování by měl cestující znát jeho výsledek.

Test na koronavirus, březen 2020 (foto: DividedFrame/WikimediaCommons - Public domain)

V ideálním případě by tento standard uznaly všechny státy světa a nahradily by jím současné chaotické podmínky, zejména povinnou karanténu pro cestující přijíždějící z určitých rizikových oblastí, kdy ani vlastnictví potvrzení o covid-19 negativitě mnohdy pasažéra po příletu od karantény nezachrání. Navíc se tato pravidla mění podle aktuální situace prakticky ze dne na den, což cestujícím neumožňuje plánovat žádné cesty předem.

Je jasné, že za současných chaotických podmínek se cestujícím moc létat nechce. Na to krutě doplácí celé odvětví letecké dopravy. Podle návrhu IATA by se povinným testem na letišti rovněž měla minimalizovat četnost případů, kdy covid-19 pozitivní cestující nakazil hned několik dalších osob cestujících v témže letadle. IATA si od zavedení povinnosti testů slibuje celkovou vyšší jistotu, že zdravý cestující bude moci cestu uskutečnit, opět mnohé přiměje k nákupu letenek a povede k záchraně celého odvětví. Zatím všechny letecké společnosti, které se k tomuto návrhu IATA vyjádřily, návrh podporují.

Témata