Aerolinky dočasně umožňují zdarma změnu termínu letu

16.09.2020 - EvropaMarketingová oddělení leteckých společností vnímají, že mnoho jejich případných zákazníků nyní s rezervací letenky váhá. Mnoho cestujících se totiž bojí, že vývoj kolem šíření koronaviru a s tím spjatých zákazů a omezení cestování bude ještě velmi nepředvídatelný. Ostatně vývoj posledních dní, kdy kvůli exponencielnímu nárůstů zachycených Covid-19 pozitivních osob jsou cestovatelé z ČR postupně částečně nebo úplně omezováni ze strany Dánska, Švýcarska, Belgie, Německa, Kypru, Nizozemska, Slovenska a dalších států je jasným příkladem odůvodněnosti těchto obav. Rovněž cestovatelé ze Slovenska začínají pociťovat, že vysoká závislost na zahraničních letištích ve Vídni a Budapešti není pro jejich cestování nyní úplně ideální. Maďarsko se začátkem září opět uzavřelo cizincům a Vídeň může velmi brzo potkat český osud. Aktuálně totiž Vídeň jako covid-19 rizikový region označilo Švýcarsko. Podobný krok zvažuje také Německo.

Razítko v pasu z letiště ve Vídni (výřez fota: Henrique Bente / WikimediaCommons, CC-BY-2.0 )

Letecké společnosti registrují, že jakmile je nějaký region jinou zemí označen jako covid-19 rizikový s nutností karantény nebo testů, s okamžitou platností klesne poptávka mezi oběma místy téměř k nule. A naopak, podle Johana Lundgrena z vedení easyJetu, jakmile některý region přestane být označen jako rizikový, vystřelí zde ihned poptávka po leteckých cestách. Proto letecké společnosti požadují, alespoň po členských zemích EU, aby svůj postup a pravidla označování covid-19 rizikových regionů sjednotily. Například podle kriteria počtu aktuálně covid-19 pozitivních na 100.000 obyvatel. Lobují také prostřednictvím spolku Airlines for Europe u Evropské komise, aby došlo alespoň ke standardizaci a jistotě vzájemného uznávání PCR testů v rámci Evropy. Podle Sebastiana Mikosze z Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) se totiž nyní evropský letecký trh nezotavuje tempem jak bylo očekáváno na jaře, nýbrž letecké společnosti spíše bojují o holé přežití a to mnohé i přes štědrou státní pomoc. Eurocontrol nyní odhaduje, že fáze boje o přežití a nízká úroveň leteckých pohybů potrvá minimálně do března 2021. Podle Mikosze na příjmy z prodeje letenek nemá vliv tolik strach cestujících, že se během letu nakazí, jako spíš fakt, že se svobodné cestování bez karantény a nutnosti PCR testů může v nejbližších měsících velmi rychle měnit.

Odběr vzorku pro PCR Test (foto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Proto se letecké společnosti ve tvrdém konkurenčním boji za každou prodanou letenkou postupně odvážily k dříve nepředstavitelnému kroku - k dočasné možnosti změnit zadarmo termín odletu. A to ve všech rezervačních třídách, včetně té nejlevnější. Samozřejmě ovšem s případným doplatkem rozdílu ceny mezi původní a novou letenkou. Tato možnost bývala dosud totiž jen výsadou nejdražších tarifů. Je zřejmé, že se zřejmě jedná jen o dočasnou situaci, neboť až budou letecké společnosti z největší krize venku, velice rády opět tuto možnost zpoplatní nebo vrátí zpět jen do nejdražších tarifů.

Pojďme se nyní podívat na letecké společnosti, které do našich končin nejčastěji létají - s jakými podmínkami se jejich nabídka změny termínu letenky zdarma k dnešnímu dni váže:

Air France zdarma pro všechny cesty do 31.3.2021 změna odletu nejpozději 2 dny před odletem
Austrian Airlines zdarma pro všechny cesty do 31.12.2020 změna min. 24 hodin před odletem
ČSA/Smartwings zdarma pro všechny cesty do 31.3.2021 rezervované nejpozději do 31.12.2020, nový let nejpozději 30.9.2021 změna min. 24 hod. před odletem
Easyjet

změna 14 dnů před odletem nyní zdarma, nový let nejpozději 30.9.2021

změna do 24 hod. za nižší poplatek než bylo obvyklé - cca 1000kč

Eurowings zdarma pro všechny cesty do 31.12.2020 změna min. 7 dní před odletem
LOT zdarma pro všechny cesty do 31.3.2021 1x změna možná, nový let musí být v termínu do 31.12.2021
Lufthansa zdarma pro všechny cesty do 31.12.2020 změna min. 24 hod. před odletem
Ryanair nenabízí změnu zdarma s výjimkou pro cesty do 30.9.2020 - zde je 1 změna letu možná, nový let však musí být do 31.12.2020, změna min. 7 dní před odletem, toto neplatí pro lety zakoupené za cenu 5 eur v akci dne 1.9. a 2.9.
Swiss zdarma pro všechny cesty do 31.12.2020 změna min. 24 hod. před odletem
Wizzair momentálně nenabízí změnu zdarma - ta je obsažena jen v tarifu WizzFlex

(údaje jsou bez záruky, možnost změny vyhrazena, doporučujeme před rezervací nebo změnou ověřit přesné aktuální podmínky u dopravce. Zdroj: internetové stránky dopravců)

Airbus A319 Českých aerolinií na mezinárodním letišti ve Frankfurtu, srpen 2015 (foto: Kiefer / WikimediaCommons, CC-BY-2.0)

Štítky