Česká vláda zakazuje cesty do zahraničí a vstup cizinců do ČR

13.03.2020 - Česká republikaČeská vláda v souvislosti s epidemií koronaviru se rozhodla omezit cestování do zahraničí a vstup cizinců na území České republiky. Od soboty 14. března nesmí občané ČR cestovat do rizikových států a cizinci z těchto zemí mají zákaz vstupu do ČR. Za rizikové státy s vysokým rizikem přenosem koronaviru jsou považovány Čína, Irán, Itálie, Jižní Korea, Francie, Španělsko, Německo, Švýcarsko, Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Velká Británie, Belgie a Rakousko.

(ilustrační foto: Eric Fischer/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Na všechny občany ČR a osoby s trvalým pobytem u nás vracející se z těchto zemí se vztahuje dále povinná karanténa. Opatření se netýká osob, kteří přicestují do ČR s využitím letištního tranzitu v rizikové zemi.

Od pondělí 16. března platí pro občany ČR zákaz cest do zahraničí a všichni cizinci mají zakázán vstup na území naší republiky. Výjimky platí pro personál v mezinárodní dopravě, diplomaty, přeshraniční pracovníky, příslušníky záchranných sborů a další vymezené osoby. Do zahraničí budou moci dále vycestovat cizinci a občané s povolením pobytu v zahraničí.

Je zřejmé, že tato bezprecedentní opatření tvrdě zasáhnou leteckou dopravu a cestovní ruch. Některé letecké společnosti již oznámily přerušení leteckých linek z a do Prahy.

Témata