Wizz Air uzavře základnu v Trondheimu

04.02.2021 - EvropaNedávno otevřená základna Wizz Air v norském Trondheimu bude uzavřena. Otevření základny v Trondheimu přitom společnost oznámila vloni v říjnu s tím, že zde bude bázovat dvě letadla. V listopadu pak zahájila provoz této základny a rovněž lety na vnitrostátních linkách po Norsku.

Maďarský dopravce se chce koncentrovat na svou základnu na letišti Gardermoen v Oslu, kam přesune i letadla z Trondheimu. Nově tak bude v Oslu bázovat čtyři airbusy na místo dosavadních dvou.

Wizz Air - Airbus A321 (foto: tjdarmstadt/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Šéf Ryanairu Michael O'Leary komentoval začátkem tohoto měsíce uzavření základny v Trondheimu s tím, že „Wizz Air nedokáže ani konkurovat Norwegian, což je dost nízká laťka.“

Wizz Air nebyl v Norsku přijat příliš přívětivě. Jeho expanze vyvolala silnou nevoli norských odborových organizací sdružujících létající personál, které kritizovaly přístup managementu k zakládání odborů v rámci firmy. Kriticky se vůči Wizz Air vyjádřila i norská premiérka Erna Solbergová, když uvedla, že se společností nepoletí, protože nemá odbory. Předmětem kritiky bylo rovněž spoléhání Wizz Air na zaměstnávání létajícího personálu ze zahraničí zejména z východní Evropy.

Témata