Wizz Air obnoví lety do Moldavska

22.11.2023 16:33 - EvropaNízkonakladová aerolinie Wizz Air obnoví v polovině prosince své pravidelné lety do Kišiněva. Stane se tak po desetiměsíčním přerušení. Wizz Air znovuotevře tři pravidelné spoje do Kišiněva. Bude se jednat o linky z Londýna-Lutonu (3x týdně), Říma Fiumicina (2x týdně) a Milana Malpensy (3x týdně). Letenky na všechny tři linky jsou dostupné v rezervačním systému společnosti.

(ilustrační foto: Wizz Air)

Wizz Air měl původně základnu na letišti v Kišiněvě. Kvůli bezpečnostním obávám se společnost rozhodla základnu k 1. prosinci 2022 uzavřít a své tři airbusy přesunout na jiné báze. Následně začala aerolinie obsluhovat moldavské hlavní město letadly z jiných základen. Šlo o obavy z možného rozšíření konfliktu na Ukrajině a dlouhodobého uzavření vzdušného prostoru, kdy by letadla mohla v Moldavsku uváznout.

Po dalším vyhodnocení bezpečnostních rizik se Wizz Air letos koncem února rozhodl zcela pozastavit své lety do Moldavska. K tomu přispělo několik narušení vzdušného prostoru Moldavska ruskými raketami a napjatá situace v separatistickém regionu v Podněstří, kde má Rusko dislokováno od 90. let zhruba 1700 vojáků. Wizz Air na místo letů z Kišiněva rozšířil nabídku linek z rumunského města Jasy, které je vzdáleno okolo 95 kilometrů od moldavské metropole. Nevýhodou však byly delší doby jízdy na letiště v Jasy, autem nejméně dvě a půl hodiny, veřejnou dopravou až čtyři a půl hodiny.

V porovnání se začátkem letošního roku bude nabídka linek Wizz Air po návratu do Moldavska zatím značně osekaná. Ještě v lednu společnost létala z Kišiněva do Prahy, Vídně, Berlína, Dortmundu, Hamburku, Memmingenu, Budapešti, Boloni, Benátek a Barcelony. Nicméně dá se očekávat, že se jedná o úvodní první krok, a společnost, pokud se neobjeví nová rizika přidá další linky do Kišiněva.

Témata