Wizz Air dočasně opět uzavře základnu v Kišiněvě

06.11.2022 - EvropaNízkonákladová aerolinie Wizz Air se rozhodla od 1. prosince až do odvolání opět uzavřít svou základnu na letišti v Kišiněvě. Důvodem jsou bezpečnostní obavy společnosti. V posledních době došlo k několika narušením vzdušného prostoru Moldavska ruskými raketami. Poslední říjnový den dopadla ruská raketa vystřelená proti Ukrajině nedaleko u obce Naslavcea v severním Moldavsku. Obec leží v těsné blízkosti hranice s Ukrajinou.

Společnost se chce vyhnout zejména riziku uzavření vzdušného prostoru Moldavska, kdyby letadla mohla uvíznout na letišti v Kišiněvě. Po důkladném posouzení rizik se management rozhodl pro uzavření základny a přesunutí tří airbusů na jiné báze. Zároveň společnost přistoupila k úpravě letového řádu pro Kišiněv.

Wizz Air - Airbus A320 (foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Nově budou lety do moldavské metropole obsluhovány letouny Wizz Air z jiných základen. Zároveň dojde od 1. prosince k pozastavení linek z Kišiněva do Basileje, Bruselu-Charleroi, Paříže-Beauvais a Turína. Lety mezi Kišiněvem a Českem, Itálií, Německem, Nizozemím, Rakouskem, Španělskem a Velkou Británií budou i nadále v provozu.

Wizz Air již letos jednou dočasně pozastavil provoz své základny v Kišiněvě. Stalo se tak po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kdy se Moldavsko rozhodlo uzavřít svůj vzdušný prostor. Společnost se tehdy rozhodla pro přesun základny do rumunského města Jasy, ze kterého létala do stejných destinací jako z Moldavska. Provoz základny v Kišiněvě pak společnost obnovila začátkem září.

Témata