Wizz Air pozastaví lety do Kišiněva

28.02.2023 - EvropaPodle moldavských zdrojů se má maďarská letecká společnost Wizz Air od 14. března začít vyhýbat letům do 672 tisícového Kišiněva (moldavsky Chișinău). Za tímto rozhodnutím jsou podle Úřadu pro civilní letectví Moldávie preventivní bezpečnostní důvody. Přerušena bude také linka z Prahy do Kišiněva. Na této lince je podle rezervačního systému společnosti Wizz Air plánován poslední let 9.března.

V pozadí jsou rostoucí obavy, že by se ruská agresivní válka proti Ukrajině mohla rozšířit i do sousedního Moldavska. V Podněsterské oblasti, která byla v minulosti odtržena od Moldavska, jsou totiž od roku 1992 rozmístěni ruští vojáci. Minulý týden Rusko prohlásilo, že Ukrajina chce na tento malý kontingent vojáků zaútočit. Vedení Wizz Airu má zřejmě až příliš živé vzpomínky na to, jak mu zhruba před rokem po vypuknutí konfliktu uvízla na základnách v Ukrajině čtyři relativně nová letadla a zřejmě tentokrát již nehodlá nic riskovat.

V posledním roce byl o lety z Kišiněva vyšší zájem než obvykle. Je to zřejmě též i vzhledem k relativní blízkosti ukrajinské hranice. Kišiněv je tak jedna z možností jak během války a uzavřeného vzdušného prostoru Ukrajiny mezi Ukrajinou a Evropou cestovat. Z ukrajinské 2,3 miliónové Oděsy je to totiž do Kišiněva po zemi jen 200km a 3 hodiny cesty. Nyní se tak cesta Ukrajincům z Oděsy na nejbližší letiště o 140km a 2 hodiny jízdy prodlouží, neboť budou muset cestovat až do 362 tisícového rumunského města Jasy (rumunsky Iași), kam nyní Wizz Air řadu letů původně směřovaných do Kišiněva překládá. Úplně se ruší jen lety z Kišiněva do Budapešti, Hamburku a bohužel i Prahy.

Kromě linek z Kišiněva ruší Wizz Air od dubna mimo jiné také lety z Katovic do Catánie a z Vídně do Neapole.

Trolejbus AKSM-321 před letištěm v Kišiněvě, březen 2019 (autor: Harold, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata